Lastbilchauffør slap uskadt
Fredag 22. marts 2019 kl: 08:59
Af: Jesper ChristensenOnsdag morgen lidt før klokken otte blev Sydsjællands- og Lolland-Falsters Politi kaldt ud til et færdselsuheld, der var sket i krydset Tårs Landevej/Spodsbjergvej lidt uden for Nakskov. En personbil kørte fra Tårs Landevej og ud på Spodsbjergvej - og ud foran en lastbil
Personbilen blev slynget rundt, mens lastbilen der var lastet med gylle væltede ved uheldet, så gyllen løb ud. Føreren af personbilen - en 52-årig mand fra Nakskov - blev efterfølgende fløjet til rigshospitalet til behandling for sine kvæstelser, mens en 13-årig dreng, der var passager i bilen, blev kørt til et tjek på sygehuset i Nykøbing Falster. Ifølge politiet kom lastbilchaufføren ikke noget til ved uheldet.
Et tjek af krydset på google viser, at biler, der kører på Tårs Landevej har fuld stop i det pågældende kryds.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




