Gardintraileren har plads til store maskiner
Onsdag 6. marts 2019 kl: 12:54
Af: Redaktionen
Meusburger Fahrzeugbau GmbH, der i Danmark er repræsenteret af Christian Lyngvig, der driver virksomhed i Vejle, er med på transportmessen i Herning med en specialdesignet Meusburger-trailer med gardiner og plads til mere end en almindelig palle
Der er tale om en specialdesignet to-akslet sengetrailer fra Meusburger, der kan bruges til transport af eksempelvis gaffeltrucks og maskiner.
Gardintraileren har forskydelig tagbjælke for bedre indlæsning med kran. Bunden er forstærket til punktbelastning af maskiner og trucks. Den er fuld hydraulisk styret med fjernbetjeningsstyring. Den kan køre med 4,5 meter bredde under komplet presseningsdække. Traileren er med specialdesignet dør i forvæg og skydetag, der kan åbnes i for- og i bagende.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Udspil skal styrke beskyttelsen af kritisk infrastruktur
- To store batterimoduler kan lagre energi til tre-fire færgeture
- 17 millioner pakker er sendt til Danmark fra webshop'er uden for EU
- Vejspærring i Aarhus skabte lange køer
- Vognmand i Himmerland hentede tre-akslet city asfalt tip-trailer I Østjylland
- Politiet tjekkede studentervogne
- Rumænsk chauffør var påvirket - politiet beslaglagde hans lastbil
- Vognmandsorganisation roser nye regler
- Kvinde skal i fængsel for at have kørt lastbil uden kørekort
- - Flere situationer er uafklarede
- Nyt cirkulære lægger nye retningslinjer for vejafgifsbøder
- Det er en stor sejr
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





