Gardintraileren har plads til store maskiner
Onsdag 6. marts 2019 kl: 12:54
Af: Redaktionen
Meusburger Fahrzeugbau GmbH, der i Danmark er repræsenteret af Christian Lyngvig, der driver virksomhed i Vejle, er med på transportmessen i Herning med en specialdesignet Meusburger-trailer med gardiner og plads til mere end en almindelig palle
Der er tale om en specialdesignet to-akslet sengetrailer fra Meusburger, der kan bruges til transport af eksempelvis gaffeltrucks og maskiner.
Gardintraileren har forskydelig tagbjælke for bedre indlæsning med kran. Bunden er forstærket til punktbelastning af maskiner og trucks. Den er fuld hydraulisk styret med fjernbetjeningsstyring. Den kan køre med 4,5 meter bredde under komplet presseningsdække. Traileren er med specialdesignet dør i forvæg og skydetag, der kan åbnes i for- og i bagende.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Litauisk transportkoncern flytter transportoperationer tættere på chauffører
- Ladeoperatør med fokus på tunge køretøjer har meldt sig ind i interesseorganisation
- Fire-akslet korntip-trailer kom til Ringsted
- Godstyv satte GPS-enheder på lastvognstog
- Varebil med bånd til lastbiler fylder 10 år
- Politiet fandt paller i en polsk varebil
- Chauffør i varebil talte i telefon - og havde en motorcykelbetjent bagefter
- Arbejdstilsynet har sat nye datoer for målrettede virksomhedsforløb
- Færgerederi henter sin nye direktør hos terminalselskab i Holland
- Testkører takker af efter 40 år
- Utilfreds lastbilchauffør overfaldt turister på rasteplads
- Mand ved varebil knuste forruden på en lastbil
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |



