Videndeling og samarbejde skal bekæmpe cyberkriminalitet
Mandag 4. marts 2019 kl: 11:34
Af: RedaktionenSamarbejde og videndeling er vejen til øget digital sikkerhed blandt rederierne. Sådan lyder det fra organisationen Danske Rederier, der vil sætte fokus på at bekæmpe den cyberkriminalitet, der går efter at ramme søfarten. Onsdag i denne uge er Danske Rederier vært for et morgenmøde, hvor der er fokus på emnet
Forud for mødet fremhæver Danske Rederier, at it-kriminalitet og forsøg på cyberspionage kan blive en kedelig virkelighed for rederierne, hvis ikke den maritime sektor har samme opmærksomhed på den digitale sikkerhed, som der er igennem mange år har været på den fysiske sikkerhed. Danske Rederier fremhæver blandt andet en offentliggjort trusselsvurdering fra Center for Cybersikkerhed, som tager cybertrusler og søfart under behandling.
- Det er vigtigt at der samarbejdes på tværs af sektorer for at imødegå truslen fra blandt andet cyberkriminelle. Videndeling om særlige udfordringer og erfaringer, er et af midlerne, der vil få os alle sammen til at stå stærkere, siger Asbjørn Overgaard Christiansen, der er fungerende direktør i Danske Rederier.
Han peger på, at videndeling og samarbejdet i branchen er et af 2019-delmålene i Søfartsstyrelsen’s strategi for cyber- og informationssikkerhed for søfartssektoren.
Helt konkret handler vidensdeling i søfartssektoren om at samarbejde på tværs af de enkelte fagområder i erhvervet, samt udnytte den cyber- og informationssikkerhedsviden, der allerede eksisterer i de enkelte myndigheder og virksomheder inden for søfartssektoren. Her kan Danske Rederier som organisation spille en væsentlig rolle.
- Danske Rederier kender medlemsrederiernes hverdag, virkelighed og behov. Og vi vil gerne spille en vigtig rolle i samarbejdet med myndighederne om at der skabes øget opmærksomhed om de cyberudfordringer, vi alle står i, når stadig flere ting bliver digitaliseret og integreret, siger Asbjørn Overgaard Christiansen.
Videndelingen skal også foregå på tværs af forskellige brancher. De samfundskritiske sektorer har skabt en cyberalliance, hvor de deler viden og strategier for at øge den generelle cybersikkerhed i Danmark. Alliancen består af finans, energi, tele, sundhed og søfart.
Cyberalliancen afholder morgenmøde hos Danske Rederier onsdag 6. marts.
Formålet med mødet er at dele erfaringer med hinanden og blive klogere på hvordan de forskellige sektorer går strategisk til arbejdet med cybersikkerhed.
Interesserede kan læse mere om morgenmødet her:
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Virksomheder skal betale 100 millioner kroner
- Stor havn i Sydvestjylland bliver medlem af globalt innnovationsnetværk
- Tønder og pallecontainere med dieselolie er skyllet i land ved Agger
- Flere rejste med færgerne i Dannmark og færgerne til udlandet
- Grønlandsk havn skal have ny orlogskaj
- Rederiorganisationer fra syv store søfartsnationer bakker op om nuludslipsmål
- Esbjerg Havn udvides med 53 hektar
- Krigsforsikring er vigtigste maritime tiltag i regeringens nye lovprogram
- Dansk tankskibsrederi udvider sin flåde med skib på 130 meter
- Dansk-baseret transport- og speditionsfirma køber luft- og søfragtaktiviteter i Polen og Tyskland
- Landstrømsanlæg til havnen i Fredericia er sendt i udbud
- Ny containerterminal i Fredericia blev indviet i weekenden
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |