Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Lastbilchauffør havde et koben og slog bilist

Fredag 15. februar 2019 kl: 12:41
Af: Jesper Christensen

Nordsjællands Politi anholdt torsdag først på eftermiddagen en lastbilchauffør, der havde været voldelig over for en bilist i Værløse

Politiet fik torsdag formiddag ved 10.20-tiden en anmeldelse fra en bilist om, at han var blevet slået med et koben af en lastbilchauffør i krydset Ring 4/Åvej. Forud for episoden havde bilisten og lastbilchaufføren været uenige om korrekt kørsel, hvilket havde fået de to parter til at holde ind til siden og stige ud af deres køretøjer.


Lastbilchaufføren slog bilisten, en 41-årig mand fra Farum, med et koben, så manden fik en flænge over øret, en flænge på underarmen samt en hævet overarm. 


Efter den voldelige udgang af eposiden kørte lastbilchaufføren fra stedet.
Flere vidner havde set optrinnet samt noteret oplysninger om lastbilen, og efter forudgående aftale blev lastbilchaufføren anholdt uden dramatik klokken 13.16 på en rasteplads uden for Roskilde.


Lastbilchaufføren, 33-årig mand fra Næstved, bliver fremstillet i grundlovsforhør fredag i Retten i Lyngby.



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Tungvognspolitiet kontrollerede affaldstransporter i færgehavn
- Norsk entreprenør har fået elektrisk lastbil med tip
- Motorvej ved Kolding får et ekstra spor
- Aarhus Havn inviterer på rundtur via nettet
- 540 heste skal trække fire-akslet anhænger
- Fælder træer og kører dem ud med ny tre-akslet forvogn med kran
- Norsk færgerederi med forbindelse til Danmark får ny ejerstruktur
- Vognmand på Nordfyn tog en overføringsanhænger med hjem
- Nordisk lastbilimportør har fået flere reservedele på hylderne
- Den nye bro over Storstrømmen får dronningenavn
- Trækker er den tredie med løve-motor
- Vognmand i Værløse valgte påhængsvogn i Hedensted

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst