Lastbilchauffør havde et koben og slog bilist
Fredag 15. februar 2019 kl: 12:41
Af: Jesper ChristensenNordsjællands Politi anholdt torsdag først på eftermiddagen en lastbilchauffør, der havde været voldelig over for en bilist i Værløse
Politiet fik torsdag formiddag ved 10.20-tiden en anmeldelse fra en bilist om, at han var blevet slået med et koben af en lastbilchauffør i krydset Ring 4/Åvej. Forud for episoden havde bilisten og lastbilchaufføren været uenige om korrekt kørsel, hvilket havde fået de to parter til at holde ind til siden og stige ud af deres køretøjer.
Lastbilchaufføren slog bilisten, en 41-årig mand fra Farum, med et koben, så manden fik en flænge over øret, en flænge på underarmen samt en hævet overarm.
Efter den voldelige udgang af eposiden kørte lastbilchaufføren fra stedet.
Flere vidner havde set optrinnet samt noteret oplysninger om lastbilen, og efter forudgående aftale blev lastbilchaufføren anholdt uden dramatik klokken 13.16 på en rasteplads uden for Roskilde.
Lastbilchaufføren, 33-årig mand fra Næstved, bliver fremstillet i grundlovsforhør fredag i Retten i Lyngby.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Busulykke på Djursland koster to menesker livet
- Antallet af nyregistrerede lette elektriske lastbiler blev mere end fordoblet
- Antallet af nyregistrerede lette lastbiler vokse med 35 procent
- Transportfond støtter tre projekter i Aarhus
- Lastbilimportør ændrer struktur og får tre salgschefer
- Politiet lancerer ny kommunikationskanal til operative meddelelser
- Færger på Øresund sejlede med flere passagere og biler
- Færger på Nordsøen havde mere fragt med i december
- Tørhavn har fået grønt lys til at anlægge nyt byggeri og servicecenter
- De administrative omkostninger er faldet
- Solceller på taget er bedre end en solcelle i hånden
- Åben kærre med alu-sider kom til Fyn
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


