Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Vognmand i Svinninge tager containere med krog

Fredag 25. januar 2019 kl: 11:00
Af: Redaktionen

Vognmand i Svinninge tager containere med krog

Titan Lastvogne’s afdeling i Holbæk leverede torsdag en fire-akslet Volvo FH500 8x4 opbygget med et Joab-kroghejs til vognmandsfirmaet Olaf Jensen A/S i Svinninge på det vestlige Sjælland

Vognmand i Svinninge tager containere med krog

Den nye Volvo FH er udstyret med komfort førerhuspakke, læderbetrukket rat, køleskab under køje, medieanlæg med navigation og understøttet dynafleet, Volvo Dynamic Steering (VDS) med personlig indstilling, I-Roll, I-Shift, bakkamera, ACC med intelligent fartholder og advarsel mod kollision, automatisk nødopbremsning og aktiv sporassistent. Den aktive sporassistent bruger et frontkamera til at registrere vejbanemarkeringerne. Når lastvognen er ved at krydse vognbanemarkeringen, hjælper systemet chaufføren med en vibration i rattet samt en lille styretøjskorrektion.


MHF i Roskilde har opbygget den ye Volvo FH med et Joab kroghejs. Sydfyns Lak har sørget for lakeringen. Peter Hansen fra Titan Lastvogne i Holbæk har solgt og leveret den nye bil til Olaf Jensen A/S.





Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Glædelig jul og godt nytår
- Knap halvdelen overtrådte reglerne
- Transportvirksomhed i Herning har sat en krog i elektriske transporter
- Transportvirksomhed i Kolding har fået sit eget navn
- Den nye Storstrømsbro er klar til de første trafikanter til februar
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Færdselsstyrelsen ændrer praksis med tilsyn for at skabe større effekt
- Hollandsk distributionsbil er en alsidig distributionslastbil
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Sydjysk fjordhavn forenkler adgangen til sikrede områder
- EU-Kommissionen har skiftet kurs - lastbiler bliver undtaget
- Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst