Shipping-koncern har hentet sværlasttrailer i Hedensted
Mandag 21. januar 2019 kl: 11:17
Af: RedaktionenEimskip Denmark A/S havde fornyligt en af sine vognmænd i Hedensted for at hente en ny fire-akslet Kel-Berg sværlasttrailer hos Lastas
![]() |
Bunden er udført i 28 mm hårdttræsplanker. I kantskinnerne er der i hver side monteret otte fem-tons sværlastbinderinge. Under kantskinnerne er der monteret en 16 mm stang i rundstål til surring af eksempelvis presenning. Derudover er traileren leveret med to rækker 80 x 50 mm sokler, der flugter på tværs. Dertil hører 12 kæpstokke inklusiv magasin.
På begge sider er der monteret cyklistværn. I højre baghjørne under bunden er der en udtræksstige.
Traileren er leveret med fire ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser og hæve/sænke ventil. Første aksel kan hæves, mens fjerde aksel er selvstyrende.
Den nye trailer er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
Eimskip driver et netværk af 63 kontorer i 20 lande på fire kontinenter, opererer 22 skibe og har ca. 1.850 medarbejdere. Koncernen tilbyder samlede transportløsninger baseret på et transportsystem i Nordatlanten og fragtforsendelse over hele verden.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |






