Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Shipping-koncern har hentet sværlasttrailer i Hedensted

Mandag 21. januar 2019 kl: 11:17
Af: Redaktionen

Eimskip Denmark A/S havde fornyligt en af sine vognmænd i Hedensted for at hente en ny fire-akslet Kel-Berg sværlasttrailer hos Lastas


Shipping-koncern har hentet sværlasttrailer i Hedensted
Den nye sværlasttrailer har et Heavy Duty-chassis med længdevanger opsvejset i I-profil og ekstra svær flangetykkelse for at give ekstra stivhed. På længdevangerne er der monteret tætsiddende tværvanger i hele trailerens længde.


Bunden er udført i 28 mm hårdttræsplanker. I kantskinnerne er der i hver side monteret otte fem-tons sværlastbinderinge. Under kantskinnerne er der monteret en 16 mm stang i rundstål til surring af eksempelvis presenning. Derudover er traileren leveret med to rækker 80 x 50 mm sokler, der flugter på tværs. Dertil hører 12 kæpstokke inklusiv magasin.


På begge sider er der monteret cyklistværn. I højre baghjørne under bunden er der en udtræksstige.


Traileren er leveret med fire ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser og hæve/sænke ventil. Første aksel kan hæves, mens fjerde aksel er selvstyrende.


Den nye trailer er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.


Eimskip driver et netværk af 63 kontorer i 20 lande på fire kontinenter, opererer 22 skibe og har ca. 1.850 medarbejdere. Koncernen tilbyder samlede transportløsninger baseret på et transportsystem i Nordatlanten og fragtforsendelse over hele verden. 






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vognmand hentede komplet vogntog i Hedensted
- I 2010 arbejdede 7 procent - i 2025 var det 9 procent
- Sololastbiler og sættevognstog må holde vægten - norske vognmænd protesterer
- Norske myndigheder har hævet totalvægten for udvalgte vogntog
- Fire-akslet trailer har knap 15 meter gående gulv
- En række køretøjer med særlige godkendelser kan nøjes med det periodiske syn
- Aalborgvirksomhed har fået ny tre-akslet trækker med 780 heste
- Snerydning er også en fysisk aktivitet
- Italienske magasiner giver bæredygtighedspris til italiensk lastbil
- Amerikansk bilproducent melder klar med el-lastbiler
- Myndigheder fandt 1,2 milliarder falske euro i postforsendelser
- Bødeudskrivelse for manglende betaling af vejafgift er suspenderet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst