Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Britiske politikere stemmer bej til skilsmisseaftale med EU

Onsdag 16. januar 2019 kl: 09:54
Af: Redaktionen

Tirsdag aften stemte 432 medlemmer af det britiske parlament nej til den skilsmisse-aftale, som den britiske regering har forhandlet på plads med EU. 202 stemte for aftalen

Hvad afvisningen kommer til at betyde i sidste ende er uklart. Det kan ende med, at Storbritannien forlader EU 29. marts uden en aftale. Det kan omvendt også ende med, at Storbritannien bliver i EU. 


Folkeafstemningen i Storbritannien for godt to år siden, hvor godt 51 procent stemte for at Storbritannien skulle melde sig ud af EU, mens knap 49 procent stemte for, at Storbritannien skulle blive, var vejledende for den britiske regering og parlament og dermed ikke forpligtende.


Men stemningen i Storbritannien efter afstemingen var sådan, at den britiske regering, der grundlæggende er for et britisk medlemsskab af EU, ikke kunne sidde afstemningens resultat overhørig.









Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- EU's transportministre åbner et vindue for nordiske transporter i fremtiden
- Uddannelsesinstitution fortæller om en vej fra drengedrøm til selvstændig vognmand
- Distributør af blade er blevet indklaget Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
- Tilskudsmodtagere og projekter kan ses på en liste
- Tre kørte for hurtig ved vejarbejde - og mistede kørekortene
- 51-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler, hvor en ung mand mistede livet
- Europæisk megawatt-ladenetværk får støtte fra EU
- Ny bekendtgørelse åbner for 4,2 meter høje køretøjer - og øget totalvægt
- Ejendomsinvestor vil anlægge logistik- og intermodalt hub i Ringsted
- Vej-entreprenør skærer ned på CO2-udledningen
- Sikkerhed for chauffører og bude får særlig opmærksomhed op til jul
- Hirtshals Havn lægger arealer til stor beredskabsøvelse

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst