Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Britiske politikere stemmer bej til skilsmisseaftale med EU

Onsdag 16. januar 2019 kl: 09:54
Af: Redaktionen

Tirsdag aften stemte 432 medlemmer af det britiske parlament nej til den skilsmisse-aftale, som den britiske regering har forhandlet på plads med EU. 202 stemte for aftalen

Hvad afvisningen kommer til at betyde i sidste ende er uklart. Det kan ende med, at Storbritannien forlader EU 29. marts uden en aftale. Det kan omvendt også ende med, at Storbritannien bliver i EU. 


Folkeafstemningen i Storbritannien for godt to år siden, hvor godt 51 procent stemte for at Storbritannien skulle melde sig ud af EU, mens knap 49 procent stemte for, at Storbritannien skulle blive, var vejledende for den britiske regering og parlament og dermed ikke forpligtende.


Men stemningen i Storbritannien efter afstemingen var sådan, at den britiske regering, der grundlæggende er for et britisk medlemsskab af EU, ikke kunne sidde afstemningens resultat overhørig.









Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- International transportkoncern hentede to-akslet city-trailer I Hedensted
- Mand fik et ildebefindende - og kørte ind i et busskur
- Lastbiler har containere med ud - og strøelse med hjem
- Contrailertransportør indrømmer lovbrud og betaler bøde på 400.000 kroner
- Bus- og lastbilproducent kører ind i Danmark med finansieringsløsninger
- Vognmand fra Vendsyssel valgte to forskellige vogne fra samme leverandør
- Fredag 21. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Toldere stoppede lastbil med 2,3 ton ulovlig frugt og grønt
- Elektriske lastbiler fra Holland får Truck of the Year-prisen
- Energiselskab investerer over en halv milliard i nye motorvejsstationer og butikker
- Røde postkasser er ved at forsvinde - nye dukker op i pakkebutikker
- Vognmand fra Herfølge har taget ny tip-trailer til 83 kubikmeter skrot i brug

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst