Lokofører bremsede hårdt op - flere passagerer kom til skade
Onsdag 2. januar 2019 kl: 09:20
Af: Jesper ChristensenOPDATERET: Onsdag morgen måtte en lokofører i et DSB-tog bremse hårdt op, da en del af et tag på en lastet sættevogn med øl - efter alt at dømme ramte toget
Fyns Politi modtog klokken 07.35 en melding om nødsitautionen, der opstod på Storebæltsbroens lavbro. Politi, redningsmandskab og andre myndigheder kom efterfølgende til stedet for at klarlægge situationen og dens omfang.
I første omgang forlød det, at otte personer kom til skade, da lokoføreren bremsede hårdt op. Efterfølgende har Fyns Politi oplyst, at flere mennesker har mistet livet i forbindelse med togulykken. Ved middagstid kunne Fyns Politi oplyse, at seks mennesker havde mistet livet, mens 14 var kommet til letterede til skade, mens to var kommet mere alvorligt til skade - alle meldes dog unden for livsfare.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Det første IC5-tog er ankommet til Danmark
- Politisk flertal giver penge til øget sikkerhed ved perronovergange
- Banedanmark inviterer til broklap-montering
- Skærver og fast biobrændsel opvejede fald i import af fossile brændsler
- Energihavn i Malmö får nyt jernbanespor og øger intermodaliteten
- DSB melder om god fremdrift i investeringer
- Sveriges største havn noterer fremgang inden for containergods
- Varde Kommune sætter ekstra skilte op ved jernbaneoverskæringer
- Togdriften mellem Oksbøl og Nr. Nebel er indstillet efter uheld i jernbaneoverskæring
- Midlertidig skiltning skal advare ved jernbaneoverkørsler
- Traktor kom i vejen for tog i jernbaneoverskæring nordvest for Varde
- Togulykke mellem Tinglev og Kliplev 15. august:
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |