Lokofører bremsede hårdt op - flere passagerer kom til skade
Onsdag 2. januar 2019 kl: 09:20
Af: Jesper ChristensenOPDATERET: Onsdag morgen måtte en lokofører i et DSB-tog bremse hårdt op, da en del af et tag på en lastet sættevogn med øl - efter alt at dømme ramte toget
Fyns Politi modtog klokken 07.35 en melding om nødsitautionen, der opstod på Storebæltsbroens lavbro. Politi, redningsmandskab og andre myndigheder kom efterfølgende til stedet for at klarlægge situationen og dens omfang.
I første omgang forlød det, at otte personer kom til skade, da lokoføreren bremsede hårdt op. Efterfølgende har Fyns Politi oplyst, at flere mennesker har mistet livet i forbindelse med togulykken. Ved middagstid kunne Fyns Politi oplyse, at seks mennesker havde mistet livet, mens 14 var kommet til letterede til skade, mens to var kommet mere alvorligt til skade - alle meldes dog unden for livsfare.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Containeromsætningen voksede med 13 procent over tre måneder
- Transportkoncern testede Formel-1 transport med tog
- Anklagemyndigheden kommunikerer via ny kanal
- Sporarbejde på Fyn og Sjælland betyder bustransport i pinsen
- Elektrificeringen af jernbanen forventes at blive forsinket
- Togtrafikken bliver forstyrret af historisk mange fejl på skinnerne
- Om to år kører der direkte tog mellem Oslo og Berlin
- Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Første del af tunnel mellem Danmark og Tyskland er på vej mod havbunden
- Det første direkte tog mellem København, Berlin og Prag er sendt afsted
- Investeringer prægede det nordiske resultatet hos tysk transport- og logistikkoncern
- Reservedele var gemt væk - dansk forhandler af togreservedele vil betale én million kroner i bøde
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





