Færgerederierne skifter formand
Mandag 24. september 2018 kl: 12:59
Af: RedaktionenNye kræfter skal de kommende år stå i spidsen for Færgerederierne. Fredag eftermiddag gav Danske Færgers administrerende direktør John Steen-Mikkelsen formandsposten videre til administrerende direktør i Scandlines Søren Poulsgaard Jensen
John Steen-Mikkelsen gav stafetten som formand videre, da færgerederiernes medlemmer fredag eftermiddag var samlet til generalforsamling. Han takkede af efter 11 år som formand.
- Personligt vil jeg gerne sige tak for mange gode år i Færgerederiernes tjeneste. Det har været et erhverv i solid udvikling, som jeg har haft glæde af at repræsentere som formand i 11 år. Og heldigvis er udsigterne også gode for de næste år, hvor nye kræfter vil stå i spidsen for Færgerederierne, siger John Steen-Mikkelsen.
Den nye formand for færgerederierne er den hidtidige næstformand, administrerende direktør i Scandlines Søren Poulsgaard-Jensen. Han ser frem til at fortsætte det gode arbejde, der har sikret en god udvikling i de danske færgerederier de seneste år.
- Jeg er glad for at overtage formandsposten. Færgerederierne er en forening præget af optimisme, og færgesektoren i Danmark er i rivende udvikling. Jeg ser frem til de kommende år at gøre mit til, at foreningen fortsat leverer en høj værdi for medlemmer. Vi skal samtidig være en aktiv stemme i den offentlige debat om den trafikale sammenhængskraft i Danmark, siger Søren Poulsgaard-Jensen.
Ny næstformand i organisationen bliver Molslinjen’s administrerende direktør Carsten Jensen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Politiet undersøger iranskflaget containerskib i Aarhus
- Aarhus Havn inviterer på rundtur via nettet
- Omniterminal i Aarhus har nået sin fulde længde
- Norsk færgerederi med forbindelse til Danmark får ny ejerstruktur
- Søfartsstyrelsen næver sikringsniveau i Den Persiske Golf, Hormuzstrædet og Omanbugten
- Færge- og fiskerihavn i Vendsyssel holder med positiv vækst fast i kursen
- Entreprenør afprøver specialfartøj inden tunnelbyggeri
- Hurtigfærge er sendt på værft i Frederikshavn
- Overenskomster for filippinske søfarende på DIS-skibe er blevet fornyet
- Aktivitetsniveauet steg i dybvandshavn på Vestsjælland
- Bæredygtige alternative brændstoffer inden for luftfart og maritim transport var i centrum
- Overskudsjord bliver grundlag for miljøcenter nær Aalborg Havn
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





