Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Sydvestjysk havn bygger lager- og montagehal

Onsdag 5. februar 2025 kl: 12:18
Af: Redaktionen

Esbjerg Havns ejendomsselskab bygger en ny lager- og montagehal ved den gamle fiskerihavn med Nicon Industries som lejer. - Vi oplever en øget efterspørgsel, så det handler vi på, siger havnedirektør Dennis Jul Pedersen


For godt en uge siden annoncerede Esbjerg Havn, at E. Bank Lauridsen Holding A/S køber 10 procent af havnens ejendomsselskab. Nu begynder samme ejendomsselskab byggeriet af en 4.580 kvadratmeter stor hal monteret med solceller og placeret ved det tidligere "fjerde bassin". 


Efter et udbud bliver det entreprenørvirksomheden Jorton, som skal stå for byggeriet, mens Esbjergvirksomheden Nicon Industries bliver første lejer i bygningen. Nicon Industries arbejder med service- og montageopgaver inden for specialiserede stålkonstruktioner og komplekse projekter i energisektoren og for maritime virksomheder. 


Havnen udvikler flere arealer og bygninger 
Esbjerg Havn er i gang med femte etape af sin udvidelse, som forventes færdiggjort ved udgangen af i år. Samtidigt har havnen opkøbt arealer i Måde i den østlige del af byen på vej mod Ribe. I alt omfatter havnens arealudvikling i alt 93 hektar. 


Ud over den nye lagerhal har havnen gang i flere projekter, og der skal bygges flere nye lagerhaller for at imødekomme efterspørgslen.


I 2023 opførte havnen en 1.000 kvadratmeter lagerbygning til kabelopbevaring for Viking Link-projektet. På den tidligere DFDS-terminal opfører havnen i øjeblikket lagerfacilitet til rederi- og servicevirksomheden Ziton A/S, som skal stå færdigt tidligt på efteråret. 


Byggeriet af de nye lagerfacilitet, som ejendomsudviklingsselskabet sætter i gang, forventes at stå færdig ved årets udgang. 




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst