Narkohund opsnusede 7.500 pregabalin-piller i forsendelse
Onsdag 27. november 2024 kl: 13:33
Af: RedaktionenToldstyrelsen har beslaglagt et parti af det smertestillende lægemiddel pregabalin, som en af Toldstyrelsens narkohunde fandt, da Toldstyrelsen fornyligt gennemførte en narkokontrol af forsendelser. Narkohundene er trænet til at finde opioider - eksempelvis heroin, opium og morfin - men ved kontrollen opsnusede en af Toldstyrelsens narkohunde også på et beslægtet stof i en forsendelse
Da den pågældende forsendelse blev åbnet, kunne tolderne konstatere, at den indeholdt 7.500 pregabalin-piller.
Pregabalin er registreret som lægemiddel i Danmark, og det er ikke klassificeret som narkotika, ligesom det er i Norge og Sverige. Studier peger på, at pregabalin muligvis bruges som et alternativ til opioider, og det konkluderes også, at der blandt personer med misbrug, især af opioider, er en større risiko for pregabalin-misbrug.
- Toldstyrelsen har et stort fokus på beslag af opioider og stoffer, der kan bruges som alternativer. I år har Toldstyrelsen haft 26 sager med indsmugling af pregabalin i stigende mængder, og vi reagerer løbende på risikovurderinger og de efterretninger, vi får, så vi kan lave den bedst mulige kontrol på området, siger Jeppe Kjærgaard, der er kontroldirektør i Toldstyrelsen.
Toldstyrelsen samarbejder med politiet om kontrollen af forskellige former for narkotika for at begrænse ulovlig import og handel i Danmark. Sagerne bliver overdraget til politiet, der som ansvarlig myndighed står for den videre efterforskning.
Den aktuelle sag er overdraget til Københavns Politi.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tre-akslet påhængsvogn er blevet overført til Himmerland
- Værft på Tasmanien skal bygge en elektriske hurtigfærge mere
- EU's transportministre åbner et vindue for nordiske transporter i fremtiden
- Uddannelsesinstitution fortæller om en vej fra drengedrøm til selvstændig vognmand
- Distributør af blade er blevet indklaget Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
- Tilskudsmodtagere og projekter kan ses på en liste
- Tre kørte for hurtig ved vejarbejde - og mistede kørekortene
- 51-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler, hvor en ung mand mistede livet
- Europæisk megawatt-ladenetværk får støtte fra EU
- Ny bekendtgørelse åbner for 4,2 meter høje køretøjer - og øget totalvægt
- Ejendomsinvestor vil anlægge logistik- og intermodalt hub i Ringsted
- Vej-entreprenør skærer ned på CO2-udledningen
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




