Pakker fylder op hos købmænd og på tankstationer efter Black Friday
Onsdag 29. november 2023 kl: 13:27
Af: RedaktionenBlack Friday og den begyndende julehandel har for startet en større pakkestorm på de forskellige udleveringssteder som eksempelvis købmænd og tankstationer, De Samvirkende Købmænd opfordrer til, at man henter sine pakke med det samme, når man har fået besked om, at de er klar til afhentning
Meget store mængder pakker skaber lige nu problemer hos dagligvarebutikker, kiosker og tankstationer over hele landet. Det sker som følge af en ekstraordinær stor handel i forbindelse med Black Friday, som flere steder strækker sig over en uge eller mere.
De mange pakker betyder, at hylderne i mange pakkeshop er fyldte, og derfor lyder opfordringen fra organisationen De Samvirkende Købmænd, at man hurtigst muligt afhenter de pakker, man har fået melding om, er leveret til afhentningsstedet og ikke samler sine afhentninger til alle indkøb er ankommet, da det er de færreste pakkeshop, der har kapacitet ti at fungere som lager i flere dage.
Også i dagligvarebutikker med bemandede skranker eller pakkeautomater spidser situationen til. Mange af butikkerne har traditionen tro valgt at benytter deres Facebook-side til at opfordre kunderne til at få afhentet pakker.
- Vi ved traditionen tro at kombinationen af Black Friday og julehandlen giver meget store mængder pakker rundt om hos vores medlemmer. Der bliver gjort rigtig meget for at få pakkerne afviklet. Det er alt fra ekstra bemanding til etablering af udleveringssteder andre steder - i eller uden for butikken, men det er ikke altid nok. Derfor vil vi rigtig gerne opfordre til, at kunderne hjælper til, og får hentet deres pakker i takt med, at pakkerne ankommer i butikkerne, siger administrerende direktør Janick Nytoft fra De Samvirkende Købmænd.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Østrigs har indføret kørselsforbud i påsken
- Vejdirektoratet undersøger jordens egenskaber under vejen til havnen
- Vestjysk fragtmand overtager kollega i Thy
- Producent afviser mangel
- Skævvridning af afgifter kan koste Danmark dyrt
- Tyve stal 1.100 liter dieselolie fra parkerede sættevogne
- Lastbilchauffør mistede livet i arbejdsulykke
- Overførslen blev gennemført med en fire-akslet forvogn
- Vi kommer til at tage kampen mod bøvl, besvær og bureaukrati
- Manglen på chauffører kræver politisk handling
- Fleksibel levering er grønnere - og bliver valgt til
- Transportvirksomhed fik pris for særligt socialt ansvar
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





