Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Fuldt automatiske S-tog er kommet nærmere

Tirsdag 9. maj 2023 kl: 10:41
Af: Redaktionen

Partierne i Forligskredsen bag Infrastrukturplan 2035 har på deres seneste møde tilsluttet sig, at DSB sætter gang i udbuddet af nye S-tog, der på sigt skal være førerløse. I Infrastrukturplanen 2035 blev det besluttet, at S-banen skal automatiseres fuldt ud

På det seneste møde i forligskredsen bag Infrastrukturplan 2035 godkendte forligspartierne, at DSB sætter gang i udbuddet af 226 nye togsæt til S-banen - togene skal på sigt køre førerløse.


Den samlede kontraktramme for de 226 nye S-tog, der både indebærer levering og vedligeholdelse i en 30-årig periode, lyder på cirka 20 milliarder kroner. DSB forventer, at kunne melde ud, hvem der skal levere og vedligeholde de nye S-togsæt i foråret 2025.


Ud over nye togsæt kræver automatisering af S-banen også opgradering af signalsystemet. Desuden kræver førerløse S-tog blandt andet tilpasninger af stationer og den fysiske sikkerhed omkring S-banen.


S-banen er rygraden i den kollektive transport i hovedstadsområdet. S-Banen, der årligt har over 100 millioner passagerer, har eksisteret i godt 90 år. De nuværende S-togsæt er over 25 år gamle og står derfor foran en udskiftning.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- 33-årig mand er blevet dømt for voldtægt i regionaltog
- Fredag 11. juli 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Forsøg med ny flexbus-rute skal give bedre kollektiv trafik i landområder
- Flere el-busser kommer ud at køre på Sjælland
- Flypassagerers rettigheder er i fare for forringelse
- De første batteritog må køre på danske skinner
- Nye anbefalinger bør følges op med massive investeringer i den kollektive trafik og mobilitetsløsninger
- Uddannelsesorganisation åbner for chaufføruddannelse til bus i Rødekro
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Samarbejde kommer på sporet med direkte tog til Berlin og Prag
- Det kan der være noget i, sagde manden......

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst