Plantegrosist valgte to-akslet trækker med lavere førerhus
Fredag 17. marts 2023 kl: 12:19
Af: Redaktionen
Volvo Truck Center Aarhus har fornyligt leveret en to-akslet Volvo FM430 til plantegrosistvirksomheden, Plantas, der har hovedsæde i Tilst i det vestlige Aarhus
Den nye to-akslede FM430 er med opbygget med Globetrotter-førerhus med Komfort+-pakke, infotainmentsystem med navigation, Udsynspakke+, Adaptiv fartpilot og LED-lys hele vejen rundt.
Plantas har ved samme lejlighed valgt at skifte hele sin Volvo-flåde over på Volvo Connect-flådestyringstjenester og har dermed fået overblik over og hjælp til eksempelvis takograf-aflæsning, optimering af brændstofforbrug og fokus på miljø.
Med flådestyringstjenesten har Plantas fået det ønskede overblik over hele flåden, forbedret informationsflowet internt i virksomheden og optimeret driften.
Den nye Volvo FM430 er leveret af Jonas Kirkegaard fra Volvo Truck Center i Aarhus.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Batteri-elektriske udgjorde knap to trediedele
- Dansk koncern har solgt sine affaldsaktiviteter i Tjekkiet og Slovakiet
- Shipping-virksomhed tog tre to-akslede med fra Hedensted
- Lastbilchauffør fik betonelementer op på siden
- De batteri-elektriske kører frem
- 22 procent af de tunge var elektriske
- Svensk rederikoncern køber ro/ro-skib fra 1999
- Det vil påvirke vognmændenes likviditet
- Vognmand fandt en fire-akslet løsning i Hedensted
- Lastbilchauffør var påvirket af alkohol
- September bød på færre nye lastbiler
- Antallet af nyregistreringer er faldet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




