Plantegrosist valgte to-akslet trækker med lavere førerhus
Fredag 17. marts 2023 kl: 12:19
Af: Redaktionen
Volvo Truck Center Aarhus har fornyligt leveret en to-akslet Volvo FM430 til plantegrosistvirksomheden, Plantas, der har hovedsæde i Tilst i det vestlige Aarhus
Den nye to-akslede FM430 er med opbygget med Globetrotter-førerhus med Komfort+-pakke, infotainmentsystem med navigation, Udsynspakke+, Adaptiv fartpilot og LED-lys hele vejen rundt.
Plantas har ved samme lejlighed valgt at skifte hele sin Volvo-flåde over på Volvo Connect-flådestyringstjenester og har dermed fået overblik over og hjælp til eksempelvis takograf-aflæsning, optimering af brændstofforbrug og fokus på miljø.
Med flådestyringstjenesten har Plantas fået det ønskede overblik over hele flåden, forbedret informationsflowet internt i virksomheden og optimeret driften.
Den nye Volvo FM430 er leveret af Jonas Kirkegaard fra Volvo Truck Center i Aarhus.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Litauisk transportkoncern styrker sine aktiviteter i Polen
- Vognmandsorganisation tager positivt i mod EU's planer om investeringer i militær mobilitet og beredskab
- Vognmand på Lolland har fået bådtrailer til både nye og gamle både
- Myndigheder har bedt om mere tid - transportorganisation accepterer
- Tyve var på dieselrov i majnatten
- Pakkedistributør har indgået en netværksaftale med stor dagligvarekoncern
- Fire-akslet tip-trailer kan rumme 83 kubikmeter skrot
- Arbejdet med at styrke totalberedskabet på Bornholm går i gang
- Palletyve kørte i rusten vogn
- Landets 117 godshavne håndterede 95,1 millioner ton
- Chauffør opdagede, at der manglede diesel i tanken
- Containeromsætningen voksede med 13 procent over tre måneder
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




