Toldere stoppede mand med over 700.000 kroner i kontanter
Mandag 23. januar 2023 kl: 11:25
Af: RedaktionenLørdag blev en rejsende udtaget til kontrol af toldere i Københavns Lufthavn. I den rejsendes bagage fandt tolderne kontanter i forskellige valuta til en samlet værdi af 727.212 danske kroner
- I bagagen lå der kager, tallerkner og børnetøj. Der blev fundet penge i samtlige stykker børnetøj, bukselommer og lommer i kufferten. I mandens indcheckede bagage blev der fundet yderligere store kontantbeløb, i alt 727.212 kroner, hvorefter politiet blev tilkaldt og anholdte manden, siger Mette Helmundt, der er funktionsleder i Toldstyrelsens kontrolenhed i Københavns Lufthavn.
Når Toldstyrelsen tilbageholder rejsende med kontanter eller andre likvide midler, er det altid på en konkret mistanke. I sager med store pengebeløb, som den rejsende ikke ønsker, at myndighederne skal kende til, vækker det en mistanke om kriminel aktivitet. Toldernes årvågenhed er på den måde en vigtig stopklods i de kriminelle pengestrømme. I 2021 tilbageholdt toldere valuta svarende til 22 millioner kroner, hvor kontanterne ikke var deklareret over for Toldstyrelsen.
Den aktuelle sag blev efterfølgende overgivet til Københavns Politi til videre efterforskning.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Letbane kørte med færre passagerer
- Arbejdet med at anlægge overhalingsspor i København begynder til foråret
- Togtransport bliver mere elektrisk med nye tog
- Rampe til færge blev hejst op af vandet og sat på plads
- Overskud på 732 millioner kroner kom hjem på skinner
- Buschauffør blev stukket med en kniv
- Antallet af togrejsende over Storebælt steg sidste år med 8,2 procent
- Vintervejret fik flere til at rejse med metroen i København
- Ladeanlæg i Holstebro og Skjern er meldt klar
- Bro over E45 ved Horsens skal rives ned
- Kontrakt om fuldautomatiske S-tog er underskrevet
- Snevejret gjorde det svært for busserne
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




