Brodrager blev sejlet ud i Storstrømmen og hejst op
Fredag 6. januar 2023 kl: 10:13
Af: RedaktionenI dagene 9. og 10. december blev den første brodrager til den nye Storstrømsbro sejlet ud i Storstrømmen mellem Sjællens og Falster og hejst op på to bropiller
Brodrageren havde længde på 73 meter og en vægt på 4.000 ton, og operationen blev udført tålmodigt og med stor præcision.
Brodragerne er de elementer, som forbinder bropillerne og bærer selve kørebanen og jernbanen. Bortset fra de to nordligste og de to sydligste nærmest land, bliver de alle bygget på Masnedø, inden de skal sejles ud og hejses op.
I de kommende par år skal der sejles yderligere 43 brodragere ud af samme størrelse plus fire særlige brodragerelementer til de to gennemsejlingsfag.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Det tredie af 89 elementer er sejlet på plads
- Årets andet kvartal havde en positiv indtjeningvækst
- Kontrakt om overhalingsspor ved Kalvebod i København er underskrevet
- Politiet søger fortsat vidner og videoovervågning
- Tog kørte ind i træstammer
- Banedanmark har travlt i sporet i sommerferien
- Station fra 1871 får nye spor og perroner
- Sporskifter skal skiftes ved Storebælt
- Udspil skal styrke beskyttelsen af kritisk infrastruktur
- Tog-værksted til nye el-tog er færdigt
- Den svenske stat sikrer driften af jernbanefærger
- Containeromsætningen voksede med 13 procent over tre måneder
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




