Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Energiselskab har åbnet truckanlæg i Ringsted

Onsdag 30. november 2022 kl: 09:19
Af: Redaktionen

Energiselskab har åbnet truckanlæg i Ringsted
Fotograf: Ole Hartmann Schmidt.

Vognmænd og chauffører i lastbiler og busser har fået endnu en mulighed for at tanke dieselolie og AdBlue på Sjælland efter, at energiselskabet OK har åbnet en ny truckstation i Business Park Ringsted tæt ved afkørsel 35 på Motorvej E20

- Vores nye Truckstation er placeret i Business Park Ringsted lige ved afkørsel 35 på Vestmotorvejen. Det betyder, at der er til- og afkørsel i alle retninger, siger Henrik Bruun, der er OK’s kædechef for Truckstationerne, og fortsætter:


- Den nye Truckstation er placeret et godt geografisk sted i forhold til den tunge trafik, og det er vigtigt, da vores kunder nemt og bekvemt skal kunne tanke brændstof, når de er på farten.


Energiselskabet OK fremhæver, at selskabet ønsker at være bredt til stede på de danske landeveje, og derfor har åbnet den nye truckstation i Ringsted.


To diesel standere og AdBlue
Ved den nye Truckstation på Jordemodervej i Ringsted er der to dieselstandere og en dobbelt AdBlue stander. 








Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fynsk havn nåede en nettoomsætning på 311 millioner kroner
- Sydjysk fjordhavn viste fremgang på både gods og økonomi
- Tre-akslet city tip-trailer kan rumme 34 kubikmeter I kassen
- Aktører på havet vil mindske miljøkonsekvenser ved indvinding af råstoffer fra havbunden
- El-drevne skraldebiler er konkurrencedygtige i Kerteminde
- Erfa-gruppe for vognmænd med kran- og blokvogne har fået svar på asbestspørgsmål
- Håndværkere var for langt hjemmefra i deres varebiler
- Den elektriske andel er steget
- Antallet af nyregistreringer er stegt med 16 procent
- Den elektriske bestand er vokset
- Bestanden er vokset med 515
- Kerneforretningen voksede i Sønderjyllands største havn

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst