Beredskabsøvelse lukker Storebæltstunnelen natten til søndag
Fredag 28. oktober 2022 kl: 10:43
Af: RedaktionenBeredskabet omkring Storebæltsforbindelsen holder natten til søndag 30. oktober en større beredskabsøvelse i Storebæltstunnelen. Øvelsen vil foregå fra ca. midnat til omkring klokken 05.00 og har til formål at træne paratheden i de forskellige beredskabsaktører, når der sker større hændelser
- Vi øver ud fra et scenarie, der blandt andet handler om, at der sker en større ulykke i tunnelen under Storebælt. Det giver os god mulighed for i et tværfagligt samarbejde at træne beredskabsaktørernes færdigheder og parathed - og ikke mindst få afdækket, om der er noget i vores procedurer og plansæt, vi skal have justeret, siger politikommissær Lars Aage Nielsen.
Ud over, at nogle borgere kan opleve lidt mere politi end normalt i Korsør-området, vil man måske også kunne se udrykningskøretøjer og ekstra lyssætning ved tunnelmundingen. Selve øvelsen foregår i tunnelen, og derfor er det alene togtrafikken, der påvirkes.
Trafikken på Storebæltsforbindelsens vejdel bliver ikke påvirket af øvelsen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Knogle fra forhistorisk tam-okse dukkede om under banebyggeri
- Omgivelserne ved søndrjysk station skal udvikles
- Seks jernbaneoverkørsler uden bomme får overvågningskameraer
- Jernbanen ved Ringsted bliver udvidet
- Knap otte millioner kubikmeter jord danner fundamentet for ny jernbane på Vestfyn
- Banedanmark åbner byggeplads i Aarhus for nysgerrige
- To udbud bliver annulleret på grund af forsinket specialfartøj
- Containeromsætningen i Aarhus er steget med 85,2 procent over 10 år
- Arbejdet med at anlægge overhalingsspor i København begynder til foråret
- Ladeanlæg i Holstebro og Skjern er meldt klar
- Togene er begyndt at køre sydover fra Aarhus
- S-togsstrækning med 500 tog dagligt skal have nyt kørestrømsanlæg
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




