Skaks' nye kran kan skydes ud i 14 led og en forlængerarm
Søndag 23. januar 2022 kl: 17:16
Af: Redaktionen
En opbygning solgt fra SAWO Kolding og opbygget i SAWO Støvring er kørt afsted til Skaks A/S, en af Danmarks største transportører.
Opbygningen er udført på en Volvo FH 500 HP 8*2 og bag førerhuset er monteret Hiabs næststørste kran X-HiPro 1058 E-8 med Jib 150 X-6. Kranen kan række 29,7 meter ud med 14 udskud. Derudover er der også leveret en lang Jib adaptor, som fungerer som en manuel forlængerarm og giver yderligere 1,5 meters rækkevidde.
Støtteben er fastmonteret og med en spændvidde på helt op til 9 meter. Kranen har CombiDrive3 kontrolsystem med 8 funktioner.
Skaks A/S er en Danmarks største virksomheder indenfor kraner- og specialtransport, der opererer indenfor kranarbejde, specialtransport, maskinflytning og baksning af de allerstørste elementer.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Mindre elektrisk varebil har fået større batteri-kapacitet
- Overenskomster kan findes hos vognmandsorganisation
- Vejle-virksomhed har fået ny direktør
- 15 meter lang trailer kan rumme godt 100 kubikmeter
- Ny viden kan bidrage til bedre dyrevelfærd
- To lastbilchauffører var påvirkede af narko
- Varebiler bliver stjålet 10 gange oftere end personbiler
- Politiet i Rostock efterlyser sættevogn med slik for 1.868.132 kroner
- Antallet af nyregistrerede el-lastbiler er fordoblet
- Transportminister Thomas Danielsen sminkede vejafgift med forkerte oplysninger
- To trækkere er opbygget til forskellige opgaver - og leveret til den samme
- Den svenske regering åbner for udenlandske transportører
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




