Kran på ny opbygning rækker 33 meter
Fredag 22. oktober 2021 kl: 10:50
Af: Redaktionen
På billedet ses to af ejerne af Kristian Rytter Transport A/S. Kristian Rytter til venstre og Michael Sørensen til højre.
Vognmandsvirksomheden Kristian Rytter Transport A/S, der har hjemsted i Svenstrup syd for Aalborg, har fået opbygget en ny fire-akslet Mercedes-Benz Arocs 3253 8x4/4 med kran og lad hos opbyggervirksomheden Sawo i Støvring
Kranen er en 105 tm Hiab X-HiPro 1058 E-8 kran med Jib 150 X-6 og et to tons spil. Kranen har en hydraulisk rækkevidde på 33 meter med sine 8 udskud på kranen og 6 på flyjib'en.
Støttebenene er hydraulisk opsvingbare og radiostyrede og har en spændvidde på op til ni meter. For ekstra stabilitet er der monteret et frontstøtteben. Opbygningen har ligeledes et patenteret stabilitetssystem.
Kranen er med CombiDrive3-radiostyring med otte funktioner. Dertil kommer eksempelvis BDA (Boom Deployment Assistant - Udpaknings- og parkeringshjælp), der overvåger armens vinkel og stilling ved sammenpakning og udpakning og forhindrer bevægelser, som kan skade kranen, samt LSS-V (Load Stabilizing System), der dæmper svingninger/vertikale bevægelser, så kranarmen er i ro under arbejdet.
Opbygningen er opbygget som trækker og med aftagelig skammel og lad.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Østrigs har indføret kørselsforbud i påsken
- Vejdirektoratet undersøger jordens egenskaber under vejen til havnen
- Vestjysk fragtmand overtager kollega i Thy
- Producent afviser mangel
- Skævvridning af afgifter kan koste Danmark dyrt
- Tyve stal 1.100 liter dieselolie fra parkerede sættevogne
- Lastbilchauffør mistede livet i arbejdsulykke
- Overførslen blev gennemført med en fire-akslet forvogn
- Vi kommer til at tage kampen mod bøvl, besvær og bureaukrati
- Manglen på chauffører kræver politisk handling
- Fleksibel levering er grønnere - og bliver valgt til
- Transportvirksomhed fik pris for særligt socialt ansvar
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





