Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Politiet har anholdt to personer anholdt i sag om tyveri af gravemaskiner

Mandag 20. september 2021 kl: 12:44
Af: Redaktionen

Særlig Efterforskning Øst, der hører under Københavns Politi, anholdt torsdag i sidste uge to mænd i en sag om organiserede tyverier af gravemaskiner og entreprenørmaskiner. Der er tale om to mænd på 35 og 40 år, der begge er serbiske statsborgere

Efter politiets opfattelse har de fra november sidste år og frem til anholdelsestidspunktet begået en lang række tyverier på Sjælland af minigravere og andre entreprenørmaskiner til en værdi af omkring 1,2 millioner kroner. Det antages at de stjålne maskiner skulle afsættes i Serbien.
 

Anholdelserne blev foretaget på baggrund af en kort og intensiv efterforskning. I forbindelse med anholdelserne er blandt andet nogle lejede lagerlokaler i Havdrup ved Roskilde blevet ransaget. Her blev der fundet yderligere entreprenørmateriel, der nu skal identificeres. 


- Det er politiets opfattelse, at tyverierne har været organiseret og målrettet mod byggepladser på Sjælland, fortrinsvis det storkøbenhavnske område, og det er med stor tilfredshed, at vi har kunnet foretage anholdelserne, og dermed sætte en stopper for de to mænds aktiviteter, siger vicepolitiinspektør Torben Henriksen fra SEØ. 


Han peger på, at der er tale om store værdier, som i sagens natur kan være svære at sikre fuldstændig mod tyveri. Ud over den materielle værdi, giver sådanne tyverier også ofte et tab i forhold til forsinkelser af arbejdet, der udføres på byggepladserne.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Knap halvdelen af distributionslastbiler er ikke sikre
- Elektrisk varebil fra Kina kører ud i nyt design
- Mejerikoncern har også fået elektriske lastbiler fra Holland
- Lastbilchauffør fik fjernet ulovligt gitter for tredje gang
- Solo-uheld endte med død
- Svensk mand uden lastbilkørekort sad bag rattet i lastvognstog
- Medlemmer sender stadig vejafgiftsbøder til transportorganisation
- Besætningerne på to færger fik uanmeldt besøg - og et alt var i orden
- Lastvognstog med kartofler på ladet kørte op i bus
- Otte elektriske biler skal distribuere mejeriprodukter
- Vognmand i Nordjylland tog to en slags og en tredie af en anden
- Storebæltsbroen skal løftes 84 gange

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst