Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Politiet har anholdt to personer anholdt i sag om tyveri af gravemaskiner

Mandag 20. september 2021 kl: 12:44
Af: Redaktionen

Særlig Efterforskning Øst, der hører under Københavns Politi, anholdt torsdag i sidste uge to mænd i en sag om organiserede tyverier af gravemaskiner og entreprenørmaskiner. Der er tale om to mænd på 35 og 40 år, der begge er serbiske statsborgere

Efter politiets opfattelse har de fra november sidste år og frem til anholdelsestidspunktet begået en lang række tyverier på Sjælland af minigravere og andre entreprenørmaskiner til en værdi af omkring 1,2 millioner kroner. Det antages at de stjålne maskiner skulle afsættes i Serbien.
 

Anholdelserne blev foretaget på baggrund af en kort og intensiv efterforskning. I forbindelse med anholdelserne er blandt andet nogle lejede lagerlokaler i Havdrup ved Roskilde blevet ransaget. Her blev der fundet yderligere entreprenørmateriel, der nu skal identificeres. 


- Det er politiets opfattelse, at tyverierne har været organiseret og målrettet mod byggepladser på Sjælland, fortrinsvis det storkøbenhavnske område, og det er med stor tilfredshed, at vi har kunnet foretage anholdelserne, og dermed sætte en stopper for de to mænds aktiviteter, siger vicepolitiinspektør Torben Henriksen fra SEØ. 


Han peger på, at der er tale om store værdier, som i sagens natur kan være svære at sikre fuldstændig mod tyveri. Ud over den materielle værdi, giver sådanne tyverier også ofte et tab i forhold til forsinkelser af arbejdet, der udføres på byggepladserne.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Tre-akslet kærre er bygget til at køre med køreplader
- Svensk lastbilproducent viser nye drivliner og teknologier
- Nye regler om takograf og køre- og hviletider er trådt i kraft
- Politiet i Nordjylland tjekkede studentervogne
- Bagerste kofanger var for svag
- - Prioritering er positivt, men strømmen skal hurtigere frem
- Det er et vigtigt skridt for grøn transport
- Politisk flertal er enige om en akutplan for elnettet
- Nyt udstyr kan vise, om trafikanter er påvirkede af lattergas
- Fire-akslet tip-trailer rummer 83 kubikmeter
- Udspil skal styrke beskyttelsen af kritisk infrastruktur
- To store batterimoduler kan lagre energi til tre-fire færgeture

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst