Transportorganisation genvalgte formand
Tirsdag 11. maj 2021 kl: 13:47
Af: RedaktionenBestyrelsen i transportorganisationen ITD har konstitueret sig efter åretsgeneralforsamling, der fandt sted digitalt i weekenden. Christian Sørensen Madsen blev genvalgt som formand for ITD, ligesom Niels Juel Nielsen fortsætter som næstformand. Der var også genvalg til bestyrelsesmedlemmerne Ib Andersen og Ole Velbæk
På generalforsamlingen lørdag var der valg af medlemmer ti bestyrelsen. Der var genvalg til Christian Sørensen Madsen, Ib Andersen og Ole Velbæk. ITD's bestyrelsesmedlemmerne bliver valgt for to år af gangen.
Efter generalforsamlingen består bestyrelsen for ITD i det kommende år af formand Christian Sørensen Madsen, næstformand Niels Juel Nielsen, Ib Andersen, Ole Velbæk, Jørn Skov, Lars Jørgen Skov og John Agervig Skovrup.
Generalforsamlingen valgte også tre suppleanter til bestyrelsen. Der var nyvalg af Jørn Kudsk, mens der var genvalg til René Spuur Hansen og Jens Aage Daugaard. Suppleanter til ITD’s bestyrelse vælges for et år ad gangen.
Birger Nielsen var ikke genopstillet som suppleant.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vi sorterer bedre, men affaldsbjerget vokser
- Fynsk vognmand hejser lad på ny kærre
- Pakkebudet var en politimand med politiskilt
- Snebroer på motorvejsrastepladsen vil koste fem-seks millioner pr styk
- Havnearbejdere i København har nedlagt arbejdet
- Redningskøretøjer kan fritages for vejafgift
- Nordsvensk transportvirksomhed er blevet en del af ung dansk koncern
- Tankvogn til gylle bygger på et nyt koncept
- Ung transportkoncern skifter ud i toppen
- Lette lastbiler er blevet mere elektriske
- Produkthandel har overført en ny anhænger til Silkeborg
- Kran- og maskintransportvirksomhed har fået en fem-akslet med kran
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



