Kærren skal køre for en himmerlandsk vognmand
Tirsdag 20. april 2021 kl: 15:23
Af: Redaktionen
Vognmand Erik Duus, der har hjemme i Nibe i det vestlige Himmerland, har taget en ny tre-akslet Kel-Berg tip-kærre i brug. Den nye tip-kærre er opbygget, så den kan køre med med asfalt til asfaltudlæggere
Den nye kærre er bygget op over et chassis med længdevanger opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger - samt cyklistværn i begge sider.
Den runde tip-kasse har sider udført i 7 mm valset special-plade i aluminium med ekstra slidstykke og 80 mm isolering på svøb og front afdækket med en blank plade i rustfrit stål.
Bagerst har kassen en indvendig, tophængt bagklap med pneumatisk åbne- og lukkesytem, hvor tophængslerne er flyttet ca. 180 mm frem for at give 10 procent ekstra åbning ved aflæsning. Bagklappen er fremstillet af 5 mm plade med kraftige alu-kantrammer.
I bunden er der monteret en 4 mm Hardox-bundplade i fuld længde ovenpå alu-bunden.
Kærren, der er leveret med tre ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser og en blå rullepresenning monteret på 80 mm aluminiumsrør, er forsynet med med hæve-/sænkeventil i venstre side.
Den nye tipkærre er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
Vognmand Erik Duus blev etableret i 1996.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Dansk produceret brint er kørt til Tyskland med tankvogn
- Produktchef kommer fra lastvognsværksted i Odense
- Transportvirksomhed skifter til én lastbilleverandør
- Ny fire-akslet forvogn med kran og wirehejs skal køre med tre-akslet kære
- Totalvægten var gange to
- Fredag 31. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Tip-kærre til asfalt er sendt til Sydvestjylland
- Politisk flertal bakker om om udbygget vejnet til vindmølletransporter
- Shippingfirma er hovedaktionær i nyt terminalselskab i Fredericia
- Tunnelprojekt får ny projektdirektør
- Truckcenter i Aalborg har fået ny værkstedschef
- Trailer med gående gulv skal køre hos vognmand i Vestjylland
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




