Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Illegal cigaretfabrik i Sydjylland fik besøg af politiet

Onsdag 3. marts 2021 kl: 12:35
Af: Redaktionen

Politiets Særlig Efterforskning Vest slog tirsdag aften til mod en illegal cigaretfabrik i Vamdrup i Sydjylland. Under aktionen, hvor politiet beslaglagde omkring 11 millioner cigaretter, blev 13 personer blev anholdt

Aktionen tirsdag, der var rettet mod det, som politiet betegner som en illegal cigaretfabrik på en landejendom ved Vamdrup i Sydjylland, var en del af den målrettede efterforskning af organiseret og grænseoverskridende kriminalitet. 


Ved aktionen blev i alt 13 mænd i alderen 32-70 år anholdt. De anholdte er alle udlændinge fra henholdsvis Ukraine og Polen, og de er alle sigtet for groft smugleri ved at have indsmuglet råtobak til brug for illegal produktion af flere millioner cigaretter.


- Ved aktionen blev der beslaglagt cirka 11 millioner cigaretter samt en større mængde professionelt produktionsudstyr. Det er vores opfattelse, at de anholdte gennem en længere periode har produceret adskillige millioner cigaretter på stedet, siger vicepolitiinspektør ved Særlig Efterforskning Vest, Morten Vegger. 


Tirsdagens anholdelser blev foretaget efter længere tids efterforskning, hvor Særlig Efterforskning Vest i samarbejde med Europol, Skattestyrelsen, Toldstyrelsen og flere udenlandske politimyndigheder har afdækket en større produktion af illegale cigaretter på adressen i Vamdrup.


Alle 13 mænd blev onsdag klokken 12.00 fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Kolding. 




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Transportkoncern har fået flere elektriske lastbiler
- Tre-akslet trækker er rullet til Sorø
- Trafikstyrelsen advarer mod at bygge boliger tæt på erhvervshavne
- Lærlinge på erhvervsuddannelserne vil også modtage fødevarecheck
- I løbet af 2025 skaffede fagforening knap 15 millioner kroner
- Arbejdsskadesager rundede 105 millioner kroner
- Ikast-vognmand har kastet sig ud i en ny tre-akslet trækker med stjerne på fronten
- Rederikoncern omsatte for mere - og driftsresultatet blev mindre
- Tip-trailer med fire aksler rummer 59 kubikmeter
- Fabrik i Belgien har produceret førerhuse i 60 år
- Seks jernbaneoverkørsler uden bomme får overvågningskameraer
- Vognmand i Herning indsætter to akslede elektriske trækkere

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst