Europæisk politisamarbejde advarer mod falske corona-testcertifikater
Onsdag 3. februar 2021 kl: 16:36
Af: Jesper ChristensenSå længe rejsebegrænsninger på grund af corona-pandemien varer, er det meget sandsynligt, at kriminelle vil benytte lejligheden til at producere og sælge falske COVID-19 testcertifikater. Sådan lyder advarslen fra det europæiske politi-samarbejde Europol
Europol oplyser, at der er flere meldinger om salg af falske COVID-19-testcertifikater, der angiver, at indehaveren er testet negativ, selvom det ikke er tilfældet.
Europol oplyser, at fransk politi har optrevlet en kriminel ring, der solgte falske testcertifikater i Charles de Gaulle lufthavn i Paris for 100 britiske pund pr. certifikat. 100 britiske pund svarer til omkring 845 danske kroner.
I december 2020 pågrebet af det spanske politi en person, der havde solgt falske testcertifikater for 40 euro - knap 300 danske kroner.
Ifølge EuropoI peger på, at kriminelle med de eksisterende teknologiske hjælpemidler, der er til rådighed i form software og printere af høj kvalitet, er i stand til at producere forfalskede dokumenter, der umiddelbart ser rigtige ud.
Europol opfordrer myndigheder i alle medlemsstater til at dele alle relevante oplysninger om kriminelle aktiviteter relateret til falske COVID-19 testdokumentation med Europol.
Ifølge EuropoI peger på, at kriminelle med de eksisterende teknologiske hjælpemidler, der er til rådighed i form software og printere af høj kvalitet, er i stand til at producere forfalskede dokumenter, der umiddelbart ser rigtige ud.
Europol opfordrer myndigheder i alle medlemsstater til at dele alle relevante oplysninger om kriminelle aktiviteter relateret til falske COVID-19 testdokumentation med Europol.
Europol har eksempler COVID-19-testcertifikater, som blev solgt for mellem 150 og 300 euro i Charles de Gaulle lufthavn i Paris. I Holland har der været eksempler på priser på mellem 50 og 60 euro for COVID-19-testcertifikater.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmand hentede komplet vogntog i Hedensted
- I 2010 arbejdede 7 procent - i 2025 var det 9 procent
- Sololastbiler og sættevognstog må holde vægten - norske vognmænd protesterer
- Norske myndigheder har hævet totalvægten for udvalgte vogntog
- Fire-akslet trailer har knap 15 meter gående gulv
- En række køretøjer med særlige godkendelser kan nøjes med det periodiske syn
- Aalborgvirksomhed har fået ny tre-akslet trækker med 780 heste
- Snerydning er også en fysisk aktivitet
- Italienske magasiner giver bæredygtighedspris til italiensk lastbil
- Amerikansk bilproducent melder klar med el-lastbiler
- Myndigheder fandt 1,2 milliarder falske euro i postforsendelser
- Bødeudskrivelse for manglende betaling af vejafgift er suspenderet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




