Samsø's nye passagerfærge er på vej fra Kina
Mandag 18. januar 2021 kl: 10:59
Af: RedaktionenHurtigfærgen Lilleøre, som fra 26. april i år skal sejle på ruten mellem Aarhus og Sælvig på Samsø, er på vej fra Kina til Danmark. Passagerfærgen har plads til 296 personer og 75 cykler, og den skal sejle mellem DOKK1 i Aarhus og Sælvig, hvor der er blevet bygget en ny havn til færgen
Færgen, der er bygget i Guangzhou i Kina, er nu på vej over verdenshavene ombord på et større fragtskib, der forventes at anløbe Aarhus havn 13. februar.
Med Lilleøres ankomst rykker Samsø og Aarhus tættere på hinanden med fem daglige forbindelser hver vej i højsæsonen. Hurtigfærgen vil sejle hele året, men uden for højsæsonen vil frekvensen være reduceret til mellem to og fire afgange hver vej.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Rederi-medarbejdere har valgt deres repræsentanter
- Kommunaldirektør fra Thisted bliver havnedirektør i Aarhus
- FN's maritime organisation holder ekstraordinært møde for at drøfte situationen i Mellemøsten
- Hurtigfærger til dansk rederi gør Australien til verdens største producent af batteridrevne skibe
- Øresundshavn har fået ny jernbanependel
- Sten fra fynske marker bliver til rev i Odense Fjord
- Eldrevne færger kan mindske forureningen
- Norsk rederi har valgt at flytte rute til Hirtshals
- Færger havde flere fyldte lane-meter i februar
- Færgedriften mellem Danmark og Tyskland er blevet mere elektrisk
- Vinterkulde fik flere til at sejle med hurtigfærger over Kattegat
- Politiet undersøger iranskflaget containerskib i Aarhus
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




