Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Bilfirma på Sydfyn er taget under konkursbehandling

Mandag 18. januar 2021 kl: 10:06
Af: Redaktionen

Skifteretten i Svensborg tog i sidste uge firmaet B1925 ApS med binavnet Bukkehave Corporation ApS, under konkursbehandling. Firmaet, der tidligere har heddet Bukkehave A/S og Bukkehave Corporation A/S, og blandt andet har et datterselskab i USA, havde underskud i både 2018 og 2019. Ifølge selskabets seneste årsrapport skyldes underskuddet i de to underskud i datterselskabet i USA

Skifteretten i Svendborg tog selskabet under konkursbehandling efter en begæring, som retten modtog 13. januar.


Selskabet har hjemsted i Svendborg Kommune og har drevet virksomhed fra en adresse på Troensevej i Svendborg.


Kurator er advokat Ole Meisner, der har adresse på Indiavej i København.


Eventuel anmodning om valg af kurator og kreditorudvalg skal fremsættes skriftligt over for skifteretten senest tre uger efter denne bekendtgørelse.


Enhver, der har fordring eller andet krav mod skyldneren, opfordres til inden fire uger efter denne bekendtgørelse til boets kurator at anmelde sit krav opgjort pr. 12. januar 2021.


Selskabet var i begyndelsen af 2000-tallet i fokus i forbindelse med salg til Irak under Saddam Husein. I den forbindelse fik selskabet beslaglagt 10 millioner kroner, da Højesteret fandt selskabet skyldig i at have omgået FN's handelsboykot af Irak.


Selskabets historie går tilbage til 1925. 




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Norsk speditionsvirksomhed får danske ejere
- Pakkebud var også pakketyv
- Formand for transportfond takkede af i maj
- Transportfond har fået nyt bestyrelsesmedlem
- Politiet får flere fartsynder fra udlandet til at betale bøder
- Samarbejde mellem lastbilleverandør og uddannelsescenter skal styrke driftsøkonomien
- Transportkoncern med selskaber i otte lande øgede aktiviteterne og løftede resultaterne
- Sager om arbejdsskader og sociale forhold har udløst godt 17 millioner kroner
- Fire måneder har givet 2,4 millioner
- Vognmændene skal tænkes ind i Europas beredskab
- Fyns østligste erhvervshavn skal udvides
- Havneselskab med tre våde og en tør havn håndterede over en million ton i maj

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst