Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

2020-tallet over nyregistreringer lå på niveau med 2014

Fredag 8. januar 2021 kl: 16:00
Af: Jesper Christensen

2020-tallet over nyregistreringer lå på niveau med 2014

I 2020 blev der nyregistreret 3.270 nye lastbiler over 16 ton i Danmark. Det svarer til antallet af nyregistreringer i 2014

I forbindelse med årsskiftet har vi et par gange har på transportnyhederne.dk set på tallene over nyregistrerede lastbiler over 16 ton. 


I denne artikel har vi taget et tilbageblik på perioden 2010 - 2020 for at se, hvor store udsving der har været gennem perioden.


Grafikken nedenunder viser, at 2020 svarer til årene 2014, 2012 og 2011. Året 2013 skilte sig ud. Men ser man på, hvornår de forskellige Euro-normer trådte i kraft, ser man, at Euro 6-normen trådte i kraft i 2014, hvilket kan have have haft indflydelse og løftet registreringstallene for 2013 op på et højere niveau - og dermed også trukket 2014-tallet nedad.


Grafen viser også, at årene op til 2020 - 2016 - 2019 lå antallet af nyregistrerede lastbiler over 16 ton ganske stabilt på omkring 4.500.


Hvis man ser på, hvilke udefrakommende - eksempelvis nye regler - der kan påvirke registreringstallene for 2021, kan EU's vejpakke sammen med nye regler i Danmark for aflønning af chauffører, påvirke registreringstallet, da reglerne vil gøre det dyrere for vognmandsfirmaer registreret i udlandet at udføre indenrigstransport i Danmark. Hvilket igen kan skabe basis for at registrere flere lastbiler i Danmark.







Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst