Chaufførerne har selv trucken med til aflæsning
Tirsdag 13. oktober 2020 kl: 19:02
Af: Redaktionen
Opbyggervirksomheden Sawo, der også leverer forskellig løftegrej til landtransporterhvervet, har leveret de første seks ud af ti Moffett-medbringertrucks til transportkoncernen Frode Laursen A/S, der har hovedsæde i Vitten nordvest for Aarhus
De nye Moffett-medbringertrucks er alle af typen M4 25.3 NX,d er har en løftehøjde på 3.040 mm og en byggehøjde på 2.400 mm. Kapaciteten er 2.500 kg. Der er træk på alle tre hjul, og de har duplexmast samt såkaldt SuperReach - det vil sige både teleskopgafler, saks og gaffelflyt samt sideskift.
Moffett-medbringertrucksene er med den ny generation af brændstofbesparende motorer - lette og kompakte nok til at blive transporteret på stort set enhver lastbil eller trailer med beslag ti en medbringertruck.
Den nye generation af Moffett-medbringertrucks - kaldet NX - har en redesignet motorhjelm og bagdøre, hvorved adgang til daglige tjek og rutinevedligeholdelse er blevet enklere.
Der er affjedret sæde samt mere førerplads, som giver god komfort for chaufføren. De har alle GroundStart, som gør det lettere at komme ind og ud af uanset placeringen med en kontrolknap til terrænstart.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fællesråd for landdistrikter peger på et markant løft af den kollektive trafik
- Vognmandsorganisation har en klar forventning om samarbejde med den nye transportminister
- Den nye transportminister er uddannet sygeplejerske
- Vognmandsorganisation har set grundlaget i gennem
- Politiet tjekkede tunge køretøjer i lufthavn på Amager
- Danmark har fået en ny regering
- Transportkoncern er fem år foran sit klimamål
- Vognmand i Nykøbing på Sjælland har 780 heste i samme vogn
- Transportkoncern er tilfreds med sit 2025-resultat
- Lastbiler får batteri under førerhuset og ultrahurtig Megawatt Charging
- Pakkedistributør kører elektrisk det sidste stykke
- Litauisk transportkoncern styrker sine aktiviteter i Polen
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





