Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Toldstyrelsen har fået ny handelsdirektør

Tirsdag 4. august 2020 kl: 22:22
Af: Redaktionen

Peter Bürgel Nielsen er tiltrådt som ny underdirektør for handel i Toldstyrelsen. Peter Bürgel Nielsen kommer med en solid erfaring inden for handel og logistik samt ledelse af strategi, drift, optimering og udvikling af processer


Toldstyrelsen har fået ny handelsdirektør
Peter Bürgel Nielsen er tiltrådt som ny underdirektør for handel i Toldstyrelsen.
Han har senest været ansat i en ledende stilling i Bestseller og har før det haft ledende stillinger i A. P. Møller-Mærsk og i internationale shipping- og logistikvirksomheder.


Som handelsdirektør skal Peter Bürgel Nielsen stå i spidsen for, at Toldstyrelsen kan løfte kerneopgaven med at sikre smidig handel ind og ud af Danmark.


- Peter Bürgel Nielsens erfaring betyder, at vi får en handelsdirektør med en solid ledelseserfaring samt en betydelig faglig viden om told- og handelsforhold på både nationalt og internationalt niveau, siger direktør i Toldstyrelsen, Charlotte Møller.


Hun peger på, at Peter Bürgel Nielsen i sit hidtidige virke blandt andet har været ansvarlig for udviklingsprojekter i tæt dialog med interessenter og virksomheder, hvilket er nyttigt i forhold til den udskiftning af it-systemer, som Toldstyrelsen står overfor i de kommende år,






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- E-handlen sætter rekord igen
- Fragtdrone kan transportere op til 250 kg
- Norsk flyselskab udvider sit ruteprogram
- Canada og Danmark bliver forbundet med ny direkte flyforbindelse
- Lufthavn på Djursland holdt passagertallet
- Kurervirksomhed er kåret som en af verdens bedste arbejdspladser
- Nordjylland får direkte flyforbindelse til Norditalien
- Danskbaseret transportkoncern er ny olympisk logistik- og transportpartner
- Passagertallet satte rekord i lufthavn ved Limfjorden
- Luftfragtfirma opgraderer til større fragtfly i Billund
- Midtjysk lufthavn nåede 278.251 passagerer i oktober
- Postkoncern har genoptaget leveringerne til USA og Puerto Rico for alle kunder

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst