Specialist i kranopgave og lifte har fået ny kærre
Tirsdag 28. juli 2020 kl: 13:00
Af: Redaktionen
BMS Krangården i Holstebro, der er en af Europas store virksomheder inden for specialopgaver med kraner og lifte, har taget en ny tre-akslet Nopa-kærre med fast lad i brug
Den nye kærre, der er leveret af opbyggervirksomheden Sawo’s afdeling i Viborg, er en Nopa KFL240, der har en totalvægt på 24 -30 ton som blokvogn. Længden på ladet er 6.200 mm. Den har fast hårdttræsbund med metalplader over hjul for lav kørehøjde, og då har den forskydelig trækstang.
Kærren er leveret med syv nedfældbare binderinge i hver sider, og syv nedfældbare binderinge i ladmidten. Der ti kommer fire rækker hulskinner for kæpstokke på tværs af ladbunden. Desuden er der monteret to stiger med to trin på fronten i hver side. Kærren har aftagelige Laxo-containerlåse, så den kan køre med 20-fods container. Der er lift på første og tredie aksel.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - De elektriske har en andel på godt otte procent
- På fire måneder er der nyregistreret 129 nye af slagsen
- Antallet af nyregistrerede kørte fra 11 til 29
- Antallet blev det samme som sidste år
- Tre trækkere fra transportvirksomhed fra Billund trak afsted med tre tre-akslede trailere
- Asfaltindustrien advarer mod pirater
- Motorvej ved Horsens bliver lukket i 18 timer
- Tre-akslet maskintrailer har dobbelt udtræk
- Transportkoncern testede Formel-1 transport med tog
- Vognmand er sigtet for millionbedrageri
- Fire-akslet trailer med gående gulv skal køre hos vognmand i Salling
- Kølemaskiner leverer øget brændstofeffektivitet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


