Hollandsk lastbilproducent udvider med online-aflæsning
Fredag 10. januar 2020 kl: 12:49
Af: RedaktionenDAF Trucks introducerer en ny funktion - Remote Tacho Download - i flådestyringsplatformen DAF Connect. Transportvirksomheder kan bruge Remote Tacho Download til at aflæse, gemme og analysere hukommelsen fra chaufførkort og fartskrivere online og i realtid. Remote Tacho Download hjælper virksomheden med at opretholde et nøjagtigt fartskriveradministrationssystem og med at spare tid
Remote Tacho Download tilføjes som en app til DAF Connect instrumentpanelet - flådestyringsplatformen, der overvåger præstationen for køretøjer, vognparker og chauffører i realtid. Det nye program giver hurtig og omfattende adgang til hele udvalget af tilgængelige oplysninger fra fartskriverne i de tilsluttede køretøjer og deres chauffører. Køretid og hviletid vises i realtid.
Med Remote Tacho Download tilbyder DAF på samme tid et værktøj til download, lagring og analyse.
- Det er et meget krævende arbejde at opretholde nøjagtige oplysninger om hukommelserne i chaufførkortene og fartskriverne, og der er stor risiko for, at der opstår fejl, siger DAF Connects marketingschef, Jorg Wijnands, der peger på, at DAF Connect’s nye funktion, Remote Tacho Download, sikrer automatiseret aflæsning og lagring af fartskriveroplysninger, der overholder alle gældende lovkrav.
- Transportvirksomheden kan også overvåge sine lastbiler og chauffører konstant for at sikre, at de overholder retningslinjerne for køre- og hviletid, og de kan gribe ind, hvor det er nødvendigt. Dette giver en større fornemmelse af sikkerhed i forhold til trafiksikkerheden og risikoen for bøder, siger Jorg Wijnands.
Remote Tacho Download fås hos DAF forhandlerne.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Svensk udspil presser på for beslutning om en fast HH-forbindelse
- Transportfond vil uddele penge til udvikling af vejgodstransporten
- Fagforeninger vil slå tre afdelinger sammen
- Fire-akslet trailer har knap 15 meter gående gulv
- Bro mellem Siø og Langeland skal repareres
- Ny regering skal handle hurtigt på vejafgift og bureaukrati
- Folketingsvalg betyder, at fremsatte lovforslag bortfalder
- Overskudsjord bliver grundlag for miljøcenter nær Aalborg Havn
- Vi kræver at arbejdsmiljøet styrkes på vores arbejdspladser.
- Lastbilimportør har styrket sit mandskab med en kvinde
- Knogle fra forhistorisk tam-okse dukkede op under banebyggeri
- Webinar hos Miljøstyrelsen handler om affaldshåndtering
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





