Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Seks polske mænd er tiltalt for milliontyveri af Lego

Torsdag 13. juni 2019 kl: 14:02
Af: Redaktionen

Torsdag 18. oktober og fredag 26. oktober sidste år stjal tyve Lego til en værdi af 1,3 millioner kroner fra lastbiler, der hold på rasteplads Frøslev Øst på E45 ved Padborg. da de brød ind i lastbiler ved at skære hul i presenningerne. Tyvene - seks polske mænd - blev anholdt 26. oktober i forbindelse med det sidste indbrud

Sagen mod de seks polske mænd i alderen mellem 21 og 36 år, der er tiltalt for tyveri af særlig grov beskaffenhed, dels forsøg på tyveri af særlig grov beskaffenhed, bliver behandlet ved en domsmandsret ved Retten i Sønderborg med første dag 17. juni, hvoréftr der er afsat retsmøder 20. og 21. juni samt 25. juni. 


Under tyveriet fredag 26. oktober lykkedes det tyvene at stjæle Lego til en værdi af 1,3 millioner kroner. En af tyvene - en 21-årig mand blev anholdt på fersk gerning, mens de øvrige fem efterfølgende blev anholdt i Tyskland.


De seks polske mænd måtte opgive deres forehavende 18. oktober, da de blev opdaget og efterfølgende flygtede fra stedet.


Anklagemyndigheden nedlægger blandt andet påstand om udvisning af alle tiltalte samt et permanent indrejseforbud.
 
Anholdelsen i Danmark blev foretaget af Udlændingekontrolafdelingen i Padborg (UKA Vest) under Syd- og Sønderjyllands Politi, som også har efterforsket de to hændelser. 


Under efterforskningen er der blandt andet gjort brug af samarbejdet i det såkaldte PCCC (Police and Custom Cooperation Center) - et samarbejde mellem dansk og tysk politi og toldvæsen, der har kontorer i UKA Vest. Samarbejdet gør det muligt at dele efterforskningsoplysninger på tværs af landene.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst