Corona-situationen påvirker salget af varebiler
Torsdag 7. maj 2020 kl: 12:35
Af: Redaktionen
Efter en marts måned, hvor varebilsalget ikke var væsentligt påvirket af corona-situationen, faldt antallet af nyregistrerede varebiler i april med 35,2 procent i forhold til april sidste år
I faktiske tal blev der nyregistreret 1.814 nye varebiler i april i år mod 2.799 i april sidste år. Faldet skyldes blandt andet mindre efterspørgsel fra nogle dele af erhvervslivet, men også, at producenterne i vid udstrækning har haft lukket ned for deres produktion.
De Danske Bilimportører peger i forbindelse med tallene over nyregistreringer på, at efterspørgsel på varebiler varierer meget.
- Mange erhverv har - og har hele tiden haft - travlt, mens andre har været ramt af Covid-19 reduktioner. Vi forudser en stigende efterspørgsel de kommende måneder. Selvom fabrikkerne nu langsomt åbner igen, er det med begrænset produktion. Det betyder, at vi vil se lave, men stigende tal i en periode frem til midten/slutningen af tredje kvartal, lyder det fra De Danske Bilimportører
Aprils fald på 35,2 procent i forhold til april sidste år betyder, at registreringerne i perioden januar-april er faldet med 14,2 procent i forhold til samme periode i 2019.
I årets fire første måneder har 9.843 varebiler fået påmonteret plader.

(Illustration og tabel: De Danske Bilimportører)
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Ny el-færge får længere ophold på værft i Svendborg
- Vognmandsorganisation er tilfreds med ny højde og totalvægt
- For første gang i tre år er der færre tomme lagerlokaler
- Daglivarekoncern anlægger ladeanlæg til el-lastbiler ved centrallager i Køge
- Tre-akslet påhængsvogn er blevet overført til Himmerland
- Værft på Tasmanien skal bygge en elektriske hurtigfærge mere
- EU's transportministre åbner et vindue for nordiske transporter i fremtiden
- Uddannelsesinstitution fortæller om en vej fra drengedrøm til selvstændig vognmand
- Distributør af blade er blevet indklaget Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
- Tilskudsmodtagere og projekter kan ses på en liste
- Tre kørte for hurtig ved vejarbejde - og mistede kørekortene
- 51-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler, hvor en ung mand mistede livet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




