Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
CHAUFFØR-FAGFORENING I AARHUS:

Farven på bilerne er ligegyldig - arbejdet er det samme

Mandag 20. april 2020 kl: 13:39
Af: Jesper Christensen

Ole Thorup fra 3F Transport, Logistik og Byg i Aarhus peger på, at chauffører, der i dag arbejder for Frode Laursen A/S og kører varer ud til Salling Group's Netto-butikker skal argumenterer for at få samme anciennitet, hvis de bliver tilbudt arbejde hos Ole Larsen A/S, der fra 1. oktober overtager transportopgaven

Ole Thorup siger til transportnyhederne.dk, at det nok er usandsynligt at leverandørskiftet kan komme ind under reglerne for virksomhedsovertagelse.


Derfor opfordrer han chauffører og eksempelvis lagermedarbejdere, der måtte blive tilbudt det samme arbejde hos Ole Larsen A/S, til at argumentere for, at de skal have samme anciennitetstillæg her, som de havde hos Frode Laursen A/S.


- Arbejdet er det samme, siger han og understreger i den sammenhæng, at det er ligegyldigt, om farven på bilerne er røde eller grønne.


Ole Thorup oplyser til transportnyhederne.dk, at både Frode Laursen A/S og Ole Larsen A/S via medlemskab af arbejdsgiverorganisationen ATL har overenskomst med 3F.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Organisationer på industri-området:
- Trafikpolitisk gruppe besøger Indenrigs- Bolig- og Landdistriktsudvalget
- Ringsted-vognmand hentede tre-akslet kærre i Hedensted
- Flere trafikanter var mere optagede af at tage billeder
- International distributør med speciale i ekspresforsendelser har bestilt 131 lastbiler i Holland
- Transportbranchen løfter produktionen
- Stor kontrol afslørede stjålet værktøj, narkokørsel og brud på køre- og hviletidsreglerne
- Tunnel er på vej mod første kilometerpæl
- Tre-akslet city jord tiptrailer er leveret med automatisk rullepresenning
- Solceller på taget betyder mindre CO2-udledning fra diesellastbiler
- Chauffør får bøde for at køre ind i en bro i Holbæk
- Leverandør af byggematerialer og andet godt har åbnet sit nye nationale distributionscenter

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst