Kærren kan tage en container op fra jorden
Mandag 20. april 2020 kl: 12:44
Af: RedaktionenLunde Vognmandsforretning ApS i Otterup på Fyn har været i Jylland for at hente en ny tre-akslet Kel-Berg-kærre opbygget med Sawo-hejs hos Lastas i Hedensted
![]() |
Hejseladet er et Sawo-hejs og kan håndtere containere i længde af 6.000 mm til 6.500 mm.
Kærren, der er leveret med alu-afdækning i bagenden og med rustfri værktøjskasse i venstre side, holder kontakten til vejen via tre ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser. Der er liftfunktion på første og tredie aksel.
Den nye kærre er leveret af Ivan Kristensen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
Kærren, der er leveret med alu-afdækning i bagenden og med rustfri værktøjskasse i venstre side, holder kontakten til vejen via tre ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser. Der er liftfunktion på første og tredie aksel.
Den nye kærre er leveret af Ivan Kristensen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
Lunde Vognmandsforretning ApS tilbyder blandt andet udlejning af minicontainere og containere. Derudover leverer vognmandsforretningen også sand, sten og grus. Et tredie forretningsområde er transport af slagtedyr.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)





