Politiets web-side samler informationer om corona-situationen
Onsdag 4. marts 2020 kl: 08:52
Af: RedaktionenDen særlige situation med corona-smittede personer i Danmark har øget behovet for information til borgerne. Rigspolitiet har taget udfordringen op og gør det med en ny side på politi.dk enklere at få et overblik over myndighedernes information i relation til coronasmitten og de afledte effekter heraf
En bred vifte af myndigheder har den seneste tid arbejdet løbende på at håndtere smitten og på at besvare de spørgsmål, som melder sig.
Rigspolitiet har samlet en række link til de forskellige myndigheder, hvor man kan få et overblik over, hvor man skal henvende sig, og hvor man kan finde yderligere information.
Den nye side kan ses her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Transportkoncern er fem år foran sit klimamål
- Vognmand i Nykøbing på Sjælland har 780 heste i samme vogn
- Transportkoncern er tilfreds med sit 2025-resultat
- Lastbiler får batteri under førerhuset og ultrahurtig Megawatt Charging
- Pakkedistributør kører elektrisk det sidste stykke
- Litauisk transportkoncern styrker sine aktiviteter i Polen
- Vognmandsorganisation tager positivt i mod EU's planer om investeringer i militær mobilitet og beredskab
- Vognmand på Lolland har fået bådtrailer til både nye og gamle både
- Myndigheder har bedt om mere tid - transportorganisation accepterer
- Tyve var på dieselrov i majnatten
- Pakkedistributør har indgået en netværksaftale med stor dagligvarekoncern
- Fire-akslet tip-trailer kan rumme 83 kubikmeter skrot
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




