Flypassager havde kokain i sin bagage
Torsdag 20. februar 2020 kl: 13:08
Af: RedaktionenPolitifolk fra Sydøstjyllands Politi anholdt onsdag eftermiddag ved 14.30-tiden en 44-årig colombiansk mand i Billund Lufthavn med, hvad politiet formoder er omkring 1 kg kokain i bagagen
Anholdelsen af den 44-årige colombianske mand, der var kommet med fly fra Amsterdam, skete under en kriminalitetskontrol i Billund Lufthavn, hvor Sydøstjyllands Politi i samarbejde med Toldstyrelsen kontrollerede rejsende, der kom med fly fra Amsterdam.
Det var i den 44-årig colombianske mands bagage at politiet i samarbejde med Toldstyrelsen fandt kokainen.
Den 44-årige mand blev sigtet for at indføre euforiserende stoffer og blev fremstillet i grundlovsforhør torsdag klokken 11.00 ved Retten i Kolding.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Storebæltsbroen lagde asfalt til rekordmange køretøjer
- Busreklame dækkede for udsynet - trafikselskab strammer op
- Togoperatør gør sig klar til at overtage togdrift på Fyn og i Midt- og Vestjylland
- Dyrere brændstof belaster budgettet hos regionalt trafikselskab
- Lovændring om 17-årige og bilkørsel udløser lavere billetindtægter
- Pedel på gymnasium i Nordsjælland kører elever til skole i minibus
- Færgerederi melder om over en million passagerer i juli
- Forældrenes vaner præger deres børns lyst til at cykle
- Delecykler skal gøre det lettere at nå bus og tog
- Vi er ude at køre dobbeltdækker i dag
- Letbanen i Odense får 88 flere weekendafgange
- Anden del af Hovedstadens Letbane er godkendt og klar til indvielse på lørdag
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)



