Kæresten måtte se sin bil blive konfiskeret
Onsdag 30. oktober 2019 kl: 10:34
Af: RedaktionenEn 24-årig mand fra Horsens-området blev tirsdag idømt en bøde på 34.500 kroner ved Retten i Horsens. Samtidig måtte hans kæreste acceptere, at hendes bil blev konfiskeret
Den 24-årige mand var tre gange i perioden fra april 2018 til marts 2019 blevet taget for at køre i sin kærestes bil, selvom han ikke havde kørekort. De to af gangene talte han samtidig i mobiltelefon.
Da den 24-årige mand blev standset i bilen for tredje gang, blev bilen beslaglagt. Kæresten forklarede i retten, at hun var blevet vejledt af politiet om, at hvis den 24-årige kørte i bilen igen, ville den blive beslaglagt.
Den unge mand mødte ikke selv i retten, men han erkendte sig skyldig via sin repræsentant og modtog dommen. Derudover accepterede hans kæreste, at hendes bil blev konfiskeret.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - 540 heste skal trække fire-akslet anhænger
- Fælder træer og kører dem ud med ny tre-akslet forvogn med kran
- Norsk færgerederi med forbindelse til Danmark får ny ejerstruktur
- Vognmand på Nordfyn tog en overføringsanhænger med hjem
- Nordisk lastbilimportør har fået flere reservedele på hylderne
- Den nye bro over Storstrømmen får dronningenavn
- Trækker er den tredie med løve-motor
- Vognmand i Værløse valgte påhængsvogn i Hedensted
- Færge- og fiskerihavn i Vendsyssel holder med positiv vækst fast i kursen
- Transportvirksomhed skifter ud på direktørposten
- Slamsugerbilen har en stjerne i front
- Entreprenør afprøver specialfartøj inden tunnelbyggeri
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




