Havn og rederi vil sætte strøm til færgerne
Onsdag 9. oktober 2019 kl: 11:24
Af: RedaktionenCopenhagen Malmö Port (CMP), der driver havnene i København og Malmö, er blevet enig med rederiet DFDS, som blandt andet sejler mellem København og Oslo, om at etablere et landstrømsanlæg i København, som fra i løbet af næste år skal levere strøm til Norges-færgerne Crown Seaways og Pearl Seaways. El fra et landstrømsanlæg i stedet for el fra færgernes dieselgeneratorer kan mindske luftforureningen
Med et landstrømsanlæg vil DFDS kunne reducere udslippet af luftforurenende stoffer såsom NOx, SOx samt partikler, hvilket går hånd i hånd med både CMP's og DFDS' ambitioner om at bidrage til et grønnere København.
- For CMP er dette en vigtig milepæl i vores arbejde med bæredygtighed. DFDS har været en betydningsfuld kunde for CMP i mange år og er en vigtig aktør i regionen. Med dette tiltag udvider vi vores samarbejde og styrker vores fælles rejse mod at bidrage til et grønnere København. Sammen med DFDS har vi fundet en løsning, som betyder, at udslippet i centrum af København mindskes markant, når skibene ligger ved kaj, siger Barbara Scheel Agersnap, der er administrerende direktør for Copenhagen Malmö Port.
DFDS har med sin færgetrafik faste daglige anløb, og det er de samme skibe, der sejler i pendulfart mellem Oslo og København, hvilket gør det fornuftigt at etablere et landstrømsanlæg.
- Vi er glade for, at det nu bliver muligt at tilslutte skibene til et landstrømsanlæg i København til gavn for vores naboer i byen og klimaet. Det ser vi frem til at samarbejde med såvel Copenhagen Malmö Port og Københavns Kommune om, så vi kan fremtidssikre færgefarten mellem de to hovedstæder, siger Torben Carlsen, der er administrerende direktør for DFDS.
Arbejdet med at udforme anlægget starter her i oktober, og byggeriet skal efter planen gå i gang næste år.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Flere tog med færgerne over Øresund
- Færgebatterier kan bruges som energilager på land
- Danmarks største rederikoncern har fået en bøde på 10 millioner kroner i fusionssag
- Havneselskab får kapitalfond som medejer
- Øresundslinjen har overtrådt sit tilsagn til Konkurrencerådet
- Brancheorganisation på energiområdet får ny politisk chef
- Hybrid ro/ro-færge til Det Irske Hav bliver testet i Kina
- Rute mellem Esbjerg og England startede for 150 år siden
- Dansk tankskib skal teste moderne sejl
- Havneselskab og tøjkoncern arbejder med mindre CO2-belastning
- Nyt digitalt søkort skal beskytte biodiversiteten i danske farvande
- Giftig kemi fra skibe i kystnære områder får lovgivning i mod sig
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |