Fransk lastbilproducent markerer 125 år på hjul
Mandag 17. juni 2019 kl: 19:00
Af: Redaktionen
Renault Trucks fejrer 125 års jubilæum med en “Limited Edition” kaldet T High 1894 Edition. Jubilæumsmodellen tilbydes kunder i Europa i et begrænset antal på 125 - tre bliver tilbud danske kunder
![]() |
Hovedparten er lakeret i midnatsblå, mens dele af bilen, inklusiv køleren, er lakeret i gyldengul. Andre komponenter som for eksempel hjulnav er røde. T High 1894 er desuden dekoreret med guldfarvet horn og har lygtebom på førerhusets tag.
På begge sider og bag på førerhuset er der en “Edition 1894” signatur. Sideskørterne afslører et specialdesignet logo, der skitserer Renault Trucks’ logo med diamantformen med Berliet-logoet - et lokomotiv - i midten.
Interiøret har samme farver med instrumentpanelet og rattet i midnatsblå og indersiden af dørene i rødt og blåt indtræk. Luftdysserne fra klimaanlægget er med rød finish, og de sorte Recaro-lædersæder har en rød syning, mens nakkestøtterne er broderet med “Edition 1894” signaturen i guldfarve.
T High 1894 har desuden måtter med røde syninger og guldfarvede gardiner.
Jubilæumsversionen er udstyret med det ypperste inden for kørekomfort, blandt andet panorama-instrumentpanelet med “Edition 1894” LCD skærm og en sekundær ROADPAD+ skærm med bakkamera. Hvad angår hestekræfter, er T High 1894 udstyret med en 13-liters 520 hk motor.

.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Antallet af konkurser i Danmark faldt markant i juli
- Gardintrailer har fast alu-tag og lift til 2,5 ton I bagenden
- Opioid-indsmugling er i fokus hos Toldstyrelsen
- Spirituspåvirket lastbilchauffør påkørte lyssignal, lygtepæl - og personbil
- Forsinkelser udløste bod
- Flere rejste til og fra Bornholm med færre hurtige afgange
- Svensk lastbilimportør viser vejen fra chassis til færdigt køretøj
- Svensk messe med fokus på lastbiler åbner i 19. august
- Anklagemyndigheden vil have konfiskeret godt 1,2 millioner kroner hos transportfirma
- Fire-akslet tip-trailer er bygget til transport af jord og sand
- Påvirket mand uden kørekort kørte ind i lastbil
- En indsats mod chaufførmangel skal inddrages i totalberedskabet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





