Aerodynamisk design bliver fremskyndet
Torsdag 14. februar 2019 kl: 14:04
Af: Jesper ChristensenDet rumænske formandskab for EU’s ministerråd er blevet enige med EU-Parlamentet om en hurtigere introduktion af mere aerodynamiske lastbiler
Det sker ved at ændre i det direktiv, der angiver højde, længde og bredde på køretøjer. Ved at tillade, at lastbiler må være længere end i dag, hvis de har mere aerodynamiske førerhus, vil man opnå brændstofbesparelser, øge udsynet, forbedre sikkerheden og komforten for chaufførerne og forbedre trafiksikkerheden for andre trafikanter.
Aftalen skal bekræftes af medlemsstaternes repræsentanter i Ministerrådet. Seere skal aftalen endelig vedtages i Ministerrådet og i EU-Parlamentet.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vi sorterer bedre, men affaldsbjerget vokser
- Fynsk vognmand hejser lad på ny kærre
- Pakkebudet var en politimand med politiskilt
- Snebroer på motorvejsrastepladsen vil koste fem-seks millioner pr styk
- Havnearbejdere i København har nedlagt arbejdet
- Redningskøretøjer kan fritages for vejafgift
- Nordsvensk transportvirksomhed er blevet en del af ung dansk koncern
- Tankvogn til gylle bygger på et nyt koncept
- Ung transportkoncern skifter ud i toppen
- Lette lastbiler er blevet mere elektriske
- Produkthandel har overført en ny anhænger til Silkeborg
- Kran- og maskintransportvirksomhed har fået en fem-akslet med kran
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



