Aerodynamisk design bliver fremskyndet
Torsdag 14. februar 2019 kl: 14:04
Af: Jesper ChristensenDet rumænske formandskab for EU’s ministerråd er blevet enige med EU-Parlamentet om en hurtigere introduktion af mere aerodynamiske lastbiler
Det sker ved at ændre i det direktiv, der angiver højde, længde og bredde på køretøjer. Ved at tillade, at lastbiler må være længere end i dag, hvis de har mere aerodynamiske førerhus, vil man opnå brændstofbesparelser, øge udsynet, forbedre sikkerheden og komforten for chaufførerne og forbedre trafiksikkerheden for andre trafikanter.
Aftalen skal bekræftes af medlemsstaternes repræsentanter i Ministerrådet. Seere skal aftalen endelig vedtages i Ministerrådet og i EU-Parlamentet.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tungvognspolitiet kontrollerede affaldstransporter i færgehavn
- Norsk entreprenør har fået elektrisk lastbil med tip
- Motorvej ved Kolding får et ekstra spor
- Aarhus Havn inviterer på rundtur via nettet
- 540 heste skal trække fire-akslet anhænger
- Fælder træer og kører dem ud med ny tre-akslet forvogn med kran
- Norsk færgerederi med forbindelse til Danmark får ny ejerstruktur
- Vognmand på Nordfyn tog en overføringsanhænger med hjem
- Nordisk lastbilimportør har fået flere reservedele på hylderne
- Den nye bro over Storstrømmen får dronningenavn
- Trækker er den tredie med løve-motor
- Vognmand i Værløse valgte påhængsvogn i Hedensted
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





