Aerodynamisk design bliver fremskyndet
Torsdag 14. februar 2019 kl: 14:04
Af: Jesper ChristensenDet rumænske formandskab for EU’s ministerråd er blevet enige med EU-Parlamentet om en hurtigere introduktion af mere aerodynamiske lastbiler
Det sker ved at ændre i det direktiv, der angiver højde, længde og bredde på køretøjer. Ved at tillade, at lastbiler må være længere end i dag, hvis de har mere aerodynamiske førerhus, vil man opnå brændstofbesparelser, øge udsynet, forbedre sikkerheden og komforten for chaufførerne og forbedre trafiksikkerheden for andre trafikanter.
Aftalen skal bekræftes af medlemsstaternes repræsentanter i Ministerrådet. Seere skal aftalen endelig vedtages i Ministerrådet og i EU-Parlamentet.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Østrigs har indføret kørselsforbud i påsken
- Vejdirektoratet undersøger jordens egenskaber under vejen til havnen
- Vestjysk fragtmand overtager kollega i Thy
- Producent afviser mangel
- Skævvridning af afgifter kan koste Danmark dyrt
- Tyve stal 1.100 liter dieselolie fra parkerede sættevogne
- Lastbilchauffør mistede livet i arbejdsulykke
- Overførslen blev gennemført med en fire-akslet forvogn
- Vi kommer til at tage kampen mod bøvl, besvær og bureaukrati
- Manglen på chauffører kræver politisk handling
- Fleksibel levering er grønnere - og bliver valgt til
- Transportvirksomhed fik pris for særligt socialt ansvar
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




