Verdens stærkeste havnearealerne i Esbjerg kører i Esbjerg
Mandag 11. februar 2019 kl: 11:02
Af: Redaktionen
Blue Water har taget verdens stærkeste reachstacker i brug. Det store køretøj kan løfte op til 152 ton og kører på havnearealerne i Esbjerg
Et innovativt udviklingsarbejde mellem N.C. Nielsen, der blandt andet leverer gaffeltrucks og reachstackere, og transportkoncernen Blue Water har skabt verdens største reachstacker, som er sat i drift på havnearealerne i Esbjerg. Den blåmalede kæmpemaskine løfter arbejdet med en kapacitet på 152 ton på krogen.
For Blue Water opfylder verdens største reachstacker et længe næret ønske om fleksible løft i den tunge ende af skalaen. Som et alternativ til kraner skal den nye reachstacker hjælpe med de store løft af vindmølletårne, na-celler, rammer og konstruktioner i et tæt samspil med Blue Waters øvrige heavy duty-maskiner.
- Nu kan vi selv håndtere de tungeste løft og transportopgaver ved at kombinere vores maskiner til de forskellige opgaver. Vi kan for eksempel løfte emner op til 250 ton med verdens største reachstacker i den ene ende og en af vores 100-ton reachstackere i den anden ende - eller køre med ekstremt tunge emner hængende på krogen. Den slags gearer os til fremtidens transportopgaver, siger Søren Messmann, som er General Manager i Port Services Division hos Blue Water Shipping.
Verdens største reachstacker er resultatet af et målrettet udviklingsarbejde mellem leverandøren N.C. Nielsen og Blue Water. De stadigt større og tungere vindmølledele, jordens bæreevne på oplagringspladsen, nye typer løftegrej og ønsket om at krogen skal kunne nå helt ned til jorden, var blandt de tekniske udfordringer.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tre-akslet tip-kærre skal køre hos entreprenør i Salling
- Forholdet til transportministeren var ikke det bedste til det sidste
- Vognmændenens dagligdag er fyldt med kontrol og bureaukrati
- Arbejdsgiverorganisation for vognmænd oplevede og konstruktivt samarbejde med fagforbund
- Vognmandsorganisation fortsætter med samme bestyrelse
- Lastbilkontrol var rettet mod blomsterbiler - og afslørede flere tilfælde af snyd
- Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Ny takografteknologi skaber overblik
- Politiet konstaterede 39 køre- og hviletidsovertrædelser på Bornholm
- Elektrisk lastbil til dansk affaldsselskab blev vist frem i München
- Tip-trailer med automatisk rullepresenning kan rumme 61,5 kubikmeter i kassen
- Transportkoncern får godkendt sine klimamål
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


