Busmessen i Herning skifter navn til Persontransport
Onsdag 30. januar 2019 kl: 18:17
Af: RedaktionenDanske Busvognmænd og Dansk Taxi Råd fusionerede og blev ved årskiftet til foreningen Dansk PersonTransport. Dermed har persontransportvognmændenes årlige udstilling, som afholdes i forbindelse med foreningens årsmøde, skiftet navn. Persontransport 2019 afholdes 21.-23. marts under Transport 2019 i Messecenter Herning
- Vi ser frem til det første årsmøde for vores nye forening. Vi glæder os til at samle persontransporten i én stor hal i MCH Messecenter Herning, og vi glæder os ligeledes over at fortsætte det gode samarbejde med MCH, som vi har haft igennem flere årtier gennem Danske Busvognmænd, siger Michael Nielsen, der er administrerende direktør for Dansk PersonTransport.
Den nye forening overtager Danske Busvognmænds plads i messekomitéen for transportmessen og er dermed medarrangør af Transport 2019.
Samler branchen for persontransport
Persontransport 2019 fylder denne gang hele hal H og byder på leverandører til både bus- og taxibranchen. Persontransport 2019 bliver en integreret del af transportmessen, og besøgende har mulighed for at besøge begge messer.
I MCH Messecenter Herning ser man frem til at byde både taxi- og busvognmændene og deres medarbejdere velkommen.
Persontransport 2019 fylder denne gang hele hal H og byder på leverandører til både bus- og taxibranchen. Persontransport 2019 bliver en integreret del af transportmessen, og besøgende har mulighed for at besøge begge messer.
I MCH Messecenter Herning ser man frem til at byde både taxi- og busvognmændene og deres medarbejdere velkommen.
- Der har været stor efterspørgsel efter standene på Persontransport 2019, og med 39 unikke udstillere er over 95 procent af udstillingsarealet allerede solgt her knap to måneder før messen. Vi glæder os til at fortsætte det gode samarbejde med den nye forening, siger Lars Meedom, der er key account manager i MCH Messecenter Herning.
Over 340 udstillere står klar til at udstille på Transport 2019, og messen byder på et rekordstort aktivitetsprogram.
Transport 2019 arrangeres af MCH Messecenter Herning i samarbejde med ATL - Transportens arbejdsgivere, AutoBranchen Danmark, Dansk PersonTransport, Danske Speditører, De Danske Bilimportører, DI Transport, DTL - Danske Vognmænd, Foreningen af Vognimportører i Danmark, ITD og 3F Transportgruppen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Gratis transport har fået flere til at parkere ved letbanestation
- Togoperatør kørte 6 millioner kroner hjem i første kvartal
- Elektriske delecykler skal hjælpe landsbyborgere tættere på offentlig transport
- Tættere samarbejde skal afbøde trafikale udfordringer ved vejarbejdet på Motorvej E45
- Dansk rederi køber tidligere dansk færge af svensk rederi
- Det første direkte tog mellem København, Berlin og Prag er sendt afsted
- Rederi-koncern fik et bedre første kvartal
- Reservedele var gemt væk - dansk forhandler af togreservedele vil betale én million kroner i bøde
- Politiet i Østjylland fik flere anmeldelser om pirattaxier
- Vi så på brint og busser i Bonn
- Magasinet Bus 4 - 2026 er udkommet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


