Endnu en togoperatør kan bruge lommevogne til lastbiltrailere
Tirsdag 15. januar 2019 kl: 09:20
Af: Jesper ChristensenTrafik-, Bygge- og Boligstyrelsen har givet endnu en jernbanevirksomhed tilladelse til at genoptage brugen af lommevogne til transport af lastbiltrailere. Det drejer sig om jernbanevirksomheden CFL Cargo Danmark Aps
I sidste uge - få dage efter, at Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen forbød togoperatører at benytte lommevogne, fik svenske Hectorrail lov til atter at benytte lommevogn, da selskabet kunne dokumentere, at de levede op til de skærpede sikkerhedskrav om brugen af lommevogne til transport af lastbiltrailere.
Mandag i denne uge kunne Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen give jernbanevirksomheden CFL Cargo Danmark Aps tilladelse til at genoptage brugen af lommevogne til transport af lastbiltrailere.
Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen, der nu har give to togoperatører lov til at benytte lommevogne til transport af lastbiltrailere, peger på, at de skærpede vilkår med hensyn til godstogenes fart i forhold til vindforholdene stadig gælder.
Interesserede kan læse afgørelsen vedrørende CFL Cargo Danmark Aps’ brug af lommevogne her:
CFL Cargo Danmark Aps, der har hjemme i Padborg, er et datterselskab den luxembourgske transportkoncern CLF Cargo S. A. CFL Cargo Danmark Aps hed tidligere Dansk Jernbane ApS.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - - Når det gælder sikkerhed, vil vi fortsætte med at udvikle og forbedre vores lastbiler
- Vognmandsorganisation har tre krav
- Europæisk organisation give fem stjerner til to lastbilproducenter
- Lavtbygget førerhus får fem stjerner i sikkerhedsvurdering
- Godsomsætningen på havnen i Kolding satte rekord
- Vognmand i Roskilde er blevet en del af en større transportkoncern
- Maskinanhænger blev hentet hjem til hærfuglested på Sjælland
- Bryggeri-koncern sætter strøm til distribution af sine drikkevarer
- Trafikken på Storebælt slog rekord i 2025
- Sønderjyllands største havn melder om flere anløb - og travlhed
- Antallet af transporteffektive vogntog er stigende
- Løn, fleksibilitet og plads til de skæve skal trække unge til transportfag
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


