Aarhus Kommune ændrer parkeringstaksterne i 2019
Lørdag 22. december 2018 kl: 13:55
Af: RedaktionenByrådet i Aarhus har besluttet at hæve priserne på betalingsparkering i Midtbyen og opdatere p-automaterne som en del af kommunens nye parkeringspolitik. Målet er at optimere udnyttelsen af den samlede parkeringskapacitet i byen
I stedet for den nuværende struktur, hvor den første time er billigere end de øvrige, bliver der indført en flad prisstruktur. Prisen afhænger dog fortsat af ugedag og tidspunkt på døgnet. Prisen vil variere fra 5-22 kroner.
Samtidig bliver det billigere at parkere i offentlige p-anlæg og p-huse, hvor prisen vil variere fra 17 til 0 kroner. Meningen er, at det skal få flere til at søge mod disse p-pladser og skabe mere plads til beboere og håndværkere på gadeplan.
Også betalingsformen ændrer sig, da det nuværende ind- og udtjekningssystemet bliver erstattet med forudbetaling, som mange vil genkende fra andre storbyer og private p-pladser.
Skiltning og p-automater på de enkelte p-pladser vil gør opmærksom på ændringerne, men man skal være opmærksom på, at også tidsrummene for betalingsparkering ændrer sig. Det vil for eksempel ikke længere være gratis at parkere om søndagen før klokken 18 på gadeplan.
Ændringerne på p-området sker i to etaper:
- Januar: P-automaterne skifter til forudbetaling
- Januar: Nye priser og tidsrum for parkering træder i kraft

.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Løn, fleksibilitet og plads til de skæve skal trække unge til transportfag
- Vognmand med diesel i blodet har fået el i hjertet
- Tip-kærre skal køre med asfalt hos Grindsted-vognmand
- Lastbilleverandør åbner ny afdeling for nationale flådekunder
- Shipping-koncern fra Esbjerg overtager aktiviteter fra postvirksomhed på Færøerne
- - Når fragten vokser, skal vi kunne følge med
- Vognmand i Korsør er blevet fynsk-ejet
- Forsvaret har forlænget aftale med svensk lastbilproducent
- Arbejdsulykkerne stiger blandt skraldemænd
- Bedre værktøjer skal holde vanvidsbilister væk fra vejene
- Evaluering af vejafgiften afslører et mix af positive og negative konsekvenser
- Busulykke på Djursland koster to menesker livet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


