Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Kinesisk busproducent leverer de første franskbyggede busser

Onsdag 12. december 2018 kl: 08:35
Af: Jesper Christensen

Beauvais i Frankrig får de første BYD-busser, der er blevet produceret på den kinesiske busproducents fabrik i Frankrig. Der er tale om to 12-meter elektriske busser, der er bygget til at køre for busselskabet Agglo du Beauvaisis

Kinesisk busproducent leverer de første franskbyggede busser
De to busser skal efter planen sættes i drift i senere i december på en rute mellem Beauvais-Tillé lufthavnen og byens rådhus og togstation - og som en lejlighedsvis shuttlebus til en række hoteller.


Busserne, der skal drives af den franske busoperatør, Transdev, skal køre op til 160 km dagligt og vil blive ladt op om natten i Corolis, hvor Transdev har et busdepot. Busserne kan køre en hel dag uden behov for yderligere opladning.


BYD’s franske busfabrik ligger i Allonne i Beauvais-området. Det franske marked for el-busser og turistbusser er et af Europas største og en af grundene til, at BYD valgte at etablere en fabrik i Frankrig. 


BYD har på nuværende tidspunkt bekræftede ordre på over 600 el-busser i Europa. På verdensplan har BYD leveret over 35.000 elektriske busser, som samlet har kørt over 20 millioner kilometer.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Passagertallet satte rekord i lufthavn ved Limfjorden
- Politikere uddeler knap 18 millioner kroner til flere nulemissionsbusser
- Fredag 7. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Rederikoncern vil skære sine omkostninger ned med 300 millioner kroner
- Bustransporten er gratis til valgsteder på Fyn
- Lastbil og busser kan tanke flydende brændstof på nyt anlæg i Viborg
- Midtjysk lufthavn nåede 278.251 passagerer i oktober
- Midtjysk lufthavn nåede 278.251 passagerer i oktober
- Transportpakke skal åbne for højhastighedsbaner
- Investeringsplan har mange spændende elementer for udvikling af luftfarten
- Energiselskab lancerer ny app til opladning i Danmark og Europa
- Flexbus-virksomhed i Næstved er gået konkurs

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst