23-årig mand forsøgte at true en taxichauffør til at udlevere nøglerne
Torsdag 16. november 2023 kl: 11:25
Af: RedaktionenSydøstjyllands Politi anholdt onsdag aften en 23-årig mand i Fredericia. Manden blev blandt andet sigtet for ulovlig tvang og trusler samt vold mod tjenestemand. Han fremstilles torsdag klokken 12.00 i et grundlovsforhør ved Retten i Kolding
Manden blev anholdt onsdag aften efter, at politiet havde fået en anmeldelse fra en taxichauffør, som fortalte, at den 23-årige havde forsøgt at true sig til at få udleveret nøglerne til taxien.
Den 23-årige mand er også sigtet for vold mod tjenestemand i funktion, da han under anholdelsen sparkede en politibetjent på hoften.
Episoden og den efterfølgende anholdelse fandt sted omkring klokken 23.00 på Ægirsvej i Fredericia.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Mangel på lokomotivførere betyder reduceret drift på fire ud af fem banestrækninger i Nordsjælland
- Bustest 2026 i Ungarn omfattede syv busser i naturskønne omgivelser
- Magasinet Bus 9 - 2026 er udkommet
- BRT-rute i Aalborg sætter ny passagerrekord
- Hybridfærger skal erstatte færger fra 1984 og 1996
- EU vil ændre udbudsregler med mere fokus på kvalitet og ordentlige vilkår
- EU foreslår nye udbudsregler
- Bus kørte fra sin chauffør
- Selvkørende kollektiv transport rykker tættere på
- Fremtidens selvkørende transport tilhører dem, der sætter den på vejene
- Lastbilchauffør har fået 20 dagbøder
- Politiet har anholdt tre mænd
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)




