Lastbilchauffør i trækker med DSV-trailer var beruset
Fredag 19. juni 2020 kl: 10:22
Af: RedaktionenEn 54-årig estisk lastbilchauffør blev under et retsmøde onsdag eftermiddag i Retten i Svendborg varetægtsfængslet i fire uger. Chaufføren blev tirsdag standset af to af politiets patruljevogne ved Knudshovedafkørslen på Motorvej E20 ved Nyborg og anholdt, da en alkoholtest viste en promille på 2,4
Fyens Stifstidende skriver, at politiet forinden havde fået flere meldinger om, at lastbilchaufføren kørte og slingrede i sin trækker koblet for trailer fra transportkoncernen DSV.
Under retsmødet i Svendborg onsdag eftermiddag forklarede den lettiske chauffør ifølge Fyens Stiftstidende, at han havde dårlig ryg, og at havde forsøgt at dulme smerterne med medicin - og en mundfuld wisky af de store. Fyens Stiftstidende skriver: 100 milliliter.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tre-akslet påhængsvogn er blevet overført til Himmerland
- Værft på Tasmanien skal bygge en elektriske hurtigfærge mere
- EU's transportministre åbner et vindue for nordiske transporter i fremtiden
- Uddannelsesinstitution fortæller om en vej fra drengedrøm til selvstændig vognmand
- Distributør af blade er blevet indklaget Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
- Tilskudsmodtagere og projekter kan ses på en liste
- Tre kørte for hurtig ved vejarbejde - og mistede kørekortene
- 51-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler, hvor en ung mand mistede livet
- Europæisk megawatt-ladenetværk får støtte fra EU
- Ny bekendtgørelse åbner for 4,2 meter høje køretøjer - og øget totalvægt
- Ejendomsinvestor vil anlægge logistik- og intermodalt hub i Ringsted
- Vej-entreprenør skærer ned på CO2-udledningen
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




