Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Lastbilchauffør i trækker med DSV-trailer var beruset

Fredag 19. juni 2020 kl: 10:22
Af: Redaktionen

En 54-årig estisk lastbilchauffør blev under et retsmøde onsdag eftermiddag i Retten i Svendborg varetægtsfængslet i fire uger. Chaufføren blev tirsdag standset af to af politiets patruljevogne ved Knudshovedafkørslen på Motorvej E20 ved Nyborg og anholdt, da en alkoholtest viste en promille på 2,4

Fyens Stifstidende skriver, at politiet forinden havde fået flere meldinger om, at lastbilchaufføren kørte og slingrede i sin trækker koblet for trailer fra transportkoncernen DSV.


Under retsmødet i Svendborg onsdag eftermiddag forklarede den lettiske chauffør ifølge Fyens Stiftstidende, at han havde dårlig ryg, og at havde forsøgt at dulme smerterne med medicin - og en mundfuld wisky af de store. Fyens Stiftstidende skriver: 100 milliliter.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Anklagemyndigheden vil have konfiskeret godt 1,2 millioner kroner hos transportfirma
- Fire-akslet tip-trailer er bygget til transport af jord og sand
- Påvirket mand uden kørekort kørte ind i lastbil
- En indsats mod chaufførmangel skal inddrages i totalberedskabet
- Bestanden er vokset med 9,3 procent siden juli 2020
- Færre nye lastbiler fik nummerplader på i juli
- Pantning nåede ny rekord i juli
- Roskilde-firma har fået en ny tre-akslet citytrailer med tip
- 70-årig kvinde svingede ud foran lastbil
- Tysk transportkoncern kørte omsætning og resultat frem i andet kvartal
- En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress
- Fire-akslet gardintrailer med hæve- og skydetag er nedbygget

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst