Lastbilchauffør i trækker med DSV-trailer var beruset
Fredag 19. juni 2020 kl: 10:22
Af: RedaktionenEn 54-årig estisk lastbilchauffør blev under et retsmøde onsdag eftermiddag i Retten i Svendborg varetægtsfængslet i fire uger. Chaufføren blev tirsdag standset af to af politiets patruljevogne ved Knudshovedafkørslen på Motorvej E20 ved Nyborg og anholdt, da en alkoholtest viste en promille på 2,4
Fyens Stifstidende skriver, at politiet forinden havde fået flere meldinger om, at lastbilchaufføren kørte og slingrede i sin trækker koblet for trailer fra transportkoncernen DSV.
Under retsmødet i Svendborg onsdag eftermiddag forklarede den lettiske chauffør ifølge Fyens Stiftstidende, at han havde dårlig ryg, og at havde forsøgt at dulme smerterne med medicin - og en mundfuld wisky af de store. Fyens Stiftstidende skriver: 100 milliliter.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tre tre-akslede tip-kærrer er sendt til Demstrup
- Flere køretøjer får solceller på taget
- Chauffør kørte med krogen oppe og ramte en bro
- Distributør af kommunal post risikere at blive opsagt af Odense Kommune
- Chauffør fik sin trækker koblet fra brændende sættevogn
- Leder af transportfirma i Litauen underbetalte op mod 200 lastbilchauffører
- Politiet kontrollerede tunge køretøjer på Bornholm
- Sydtysk transportvirksomhed lejede udenlandske chauffører uden tilladelse
- Opgraderet ladeinfrastruktur øger effektivitet og begrænser afhængighed
- Transportkoncern kom op på 151 el-lastbiler, da to nye blev taget i brug
- Østrigsk virksomhed er begyndt at samle el-lastbiler for kinesisk selskab
- Påhængsvogn med tre-aksler er blevet overført til Snoghøj
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |



