Ny havn er taget i brug
Torsdag 28. maj 2020 kl: 12:51
Af: Redaktionen
Onsdag anløb det første containerskib den nye Stockholm Norvik Hamn. Den nye havn, der ligger centralt i forhold til, at omkring halvdelen af det svenske forbrug sker i Stockholms-regionen, åbner for mere godstransport ad søvejen
Det første containerskib i den nye havn var feeder-rederiet Unifeeder's skib SCA Tunadal.
Containerterminalen i Stockholm Norvik Hamn er åben for både skibsanløb og virksomheder på land. Havnen drives af Hutchison Ports, der er en af verdens største containeroperatörer med aktiviteter i 52 havne i 27 lande.
Halvdelen af det svenske forbrug sker i Stockholmsregionen, og ni ud af ti varer kommer ifølge Stockholms Hamnar til Sverige med skib.
Den nye havn ved Stockholm, der ligger tæt på forbindelsesspor over land, kan med en vanddybde på 16,5 meter tage mod meget store skibe.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Havnesamarbejde skal bane vejen for vind-, offshore- og bulk-løsninger
- Geopolitisk krise kræver grøn brint til industrien og grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar
- Første del af tunnel mellem Danmark og Tyskland er på vej mod havbunden
- Transport- og logistikvirksomhed i Herning øgede sin omsætning
- Dansk rederi køber tidligere dansk færge af svensk rederi
- Kongeskibet lægger til kaj i Billund
- Kran i Køge kranede skrot op fra brand på skib
- Rederi-koncern fik et bedre første kvartal
- Investeringer prægede det nordiske resultatet hos tysk transport- og logistikkoncern
- Havneselskab med tre vandhavne og en landhavn øgede både omsætning og overskud
- Dansk-svensk havneselskab omsatte for over en milliard svenske kroner
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


